Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Grób żołnierzy polskich po renowacji zachwyca na nowo. Zakończono remont pomnika na sochocińskim cmentarzu

Zdjęcie aktualności Grób żołnierzy polskich po renowacji zachwyca na nowo. Zakończono remont pomnika na sochocińskim cmentarzu

Zakończyły się prace remontowe pomnika poświęconego pamięci żołnierzy polskich poległych w sierpniu 1920 roku w Sochocinie, w walkach z wojskami bolszewickimi. Dzięki sprzyjającej pogodzie i pracy ludzkich rąk, historyczny obiekt szybko wypiękniał i ponownie cieszy serca sochocinian, ale nie tylko.

- Wszystkie pracy zostały zakończone. W tym roku po 100 latach od tamtych wydarzeń w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej pomnik przeszedł renowację. Prace obejmowały renowację pomnika centralnego poprzez konserwację kamieni i uzupełnienie oraz pomalowanie betonowych fug farbą fasadową, która jest odporna na warunki atmosferyczne. Ponadto miejce pochówku żołnierzy Wojska Polskiego zostało wyeksponowane poprzez wykonanie nowej tablicy, na której zamieszczony został symbol orła wojskowego, a także inskrypcja mówiąca właśnie o tym, że jest to miejsce spoczynku żołnierzy WP. Dodatkowo przy mogile zamontowano również dwie tablice z nazwiskami żołnierzy, czyli wiemy konkretnie już, kto tam leży, mamy nazwiska żołnierzy. Te tablice ustawiono symetrycznie po lewej i prawej stronie. Wokół grobu ułożono kostkę granitową, drzewa znajdujące się przy mogile poddano zabiegom pielęgnacyjnym - poinformował Kamil Wojciechowski, rzecznik Urzedu Gminy w Sochocinie.

Środki na ten cel pozyskano z PROW, dzięki wspólnemu projektowi stowarzyszenia, parafii i urzędu. Kwota dofinansowania wyniosła 65 tysięcy złotych.

- Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że Gmina Sochocin nie dołożyła do tego dużego projektu nawet złotówki, ponieważ udało się zdobyć środki dzięki projektowi Stowarzyszenia Aktywnie Zakręceni im. Marka Kasprzaka udało się zdobyć pieniążki, także wielkie podziękowania, że wzięło na swoje barki taką ciężką, odpowiedzialną pracę, i że wreszcie po stu latach ta cześć i honor tym żołnierzom wreszcie w odpowiedni sposób zostanie oddana. Chciałbym zaprosić w imieniu wójta gminy Sochocin, ale także i tego stowarzyszenia na uroczystość związaną z odsłonięciem pomnika -  powiedział Kamil Wojciechowski.

Oficjalne uroczystości związane z odsłonięciem pomnika i jego poświęceniem zaplanowano na wtorek 18 sierpnia.