Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny" - wystawa już dostępna przed płońskim MCK

Zdjęcie aktualności

 

„Harcerki i harcerze w obronie Ojczyzny. Rok 1920” - wystawa jest już dostępna do zwiedzania przed budynkiem Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku. Wyeksponowane plansze prezentują wkład harcerek i harcerzy w zwycięstwo oraz sylwetki wybranych harcerskich bohaterów, a wszystko przygotowała Chorągiew Mazowiecka Związku Harcerstwa Polskiego w ramach obchodów setnej rocznicy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

 

Udział w walkach harcerskich oddziałów wojskowych, służba pomocnicza oraz charakterystyka wybranych postaci zasłużonych w działaniach wojennych – dostępne są już przed płońskim MCK.

 

- Wydarzenia wojny 1920 roku działy się przede wszystkim na terenie Mazowsza, przede wszystkim te najważniejsze, związane z Bitwą Warszawską. Na teatrze działań wojennych pojawiali się harcerze. Chociażby Tadzio Jeziorowski, najmłodszy Kawaler Krzyża Walecznych, 11-letni harcerz, który był zbyt młody, aby wstąpić do armii ochotniczej. Pełnił służbę ochotniczą. Na tej wystawie o Tadziu, później Tadeuszu, Jeziorowskim, możemy przeczytać i o tym czym wsławił się w obronie Płocka - informuje hm. Cezary Supeł, komendant Chorągwi Mazowieckiej ZHP.

 

Na 24 wielkoformatowych tablicach, z wykorzystaniem reprodukcji archiwalnych dokumentów i fotografii, można zapoznać się z przebiegiem wojny polsko-bolszewickiej, ze szczególnym uwzględnieniem Bitwy Warszawskiej i działań wojennych prowadzonych na Mazowszu w roku 1920.

 

- Staraliśmy się, żeby wystawa swoją treścią dawała wiedzę, ale jednocześnie cieszyła oko. Udało się to zrealizować i plansze są estetyczne i ciekawe. Zdjęcia i dokumenty z tamtych czasów pozwalają na podróż w czasie do wydarzeń sprzed już 101 lat. Warto się wybrać, popatrzeć, przeczytać i zastanowić nad tym jak różnią się, ale także jak są podobne te czasy odległe o siebie o wiek - zachęca hm. Cezary Supeł.

 

Ekspozycja podkreśla również fenomen "orląt płockich” w harcerskich mundurach, choć ich walki w obronie miasta to tylko jeden z elementów udziału w wojnie polsko-bolszewickiej. Wystawę będzie można oglądać do 22 stycznia.