Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Inspektorzy WIOŚ ponownie w Dalanówku

Zdjęcie aktualności Inspektorzy WIOŚ ponownie w Dalanówku fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie

 

W połowie września tego roku inspektorzy Delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ciechanowie ujawnili nielegalny rozładunek odpadów w Dalanówku, w gminie Płońsk. Na początku tego tygodnia ponownie pojawili się w miejscowości.

 Jak podaje WIOŚ – 17 września około 20 ton zmieszanych odpadów budowlanych przywieziono ciągnikiem siodłowym bez żadnych dokumentów przewozowych z firmy mającej siedzibę na terenie Warszawy. Zawierały m.in. gruz, styropian, folię, opakowania plastikowe i w chwili interwencji inspektorów deponowane były w dole w ziemi. W pobliżu ujawniono drugi samochód ciężarowy załadowany gruzem budowlanym, również z terenu Warszawy. O zaistniałej sytuacji inspektorzy powiadomili Komendę Powiatową Policji w  Płońsku, zgłaszając podejrzenie popełnienia przestępstwa. W poniedziałek inspektorzy ponownie pojawili się w Dalanówku. Mówi Milena Nowakowska, rzecznik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie.

 - Inspektorzy dokonali poboru prób na działce, gdzie we wrześniu zostało ujawnione magazynowanie odpadów budowlanych w sposób nielegalny. Czynności zostały wykonane na zlecenie Komendy Powiatowej Policji w Płońsku. Pobrano dwie próby gleby oraz dwie próby wody, które zostaną poddane analizom laboratoryjnym w Centralnym Laboratorium Badawczym zarządzanym przez GIOŚ. Po uzyskaniu wyników inspektorzy natychmiast przekażą je do wykorzystania Komendzie Powiatowej Policji w Płońsku, aby mogły stanowić dowody w prowadzonym obecnie śledztwie - wyjaśnia rzecznik.

 Na wyniki pobranych w poniedziałek próbek będziemy musieli poczekać nie krócej niż 2-3 tygodnie. Zgłoszone podejrzenie popełnienia przestępstwa polega na postępowaniu z odpadami wbrew przepisom w taki sposób, że mogło stanowić to zagrożenie dla człowieka lub powodować zniszczenia w świecie roślinnym i zwierzęcym. Sprawa jest w toku.