Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Izby Pamięci Bohaterów Niepodległości w Ciechanowie i w każdym powiecie. PiS chce uczyć świadomości narodowej

Zdjęcie aktualności Izby Pamięci Bohaterów Niepodległości w Ciechanowie i w każdym powiecie. PiS chce uczyć świadomości narodowej

 

W sobotę [23.04] przed bramą jednostki wojskowej w Ciechanowie, gdzie obecnie mieści się 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej odbyła się konferencja prasowa z udziałem byłego szefa obrony narodowej, wiceprezesa i posła PiS Antoniego Macierewicza. W imieniu środowisk patriotyczno-niepodległościowych poseł PiS Anna Ewa Cicholska przekazała na jego ręce apel w sprawie powołania miejsc Pamięci-Edukacji-Odpowiedzialności.

Antoni Macierewicz poparł inicjatywę. Mówił, że Polacy muszą sobie przypominać o tym, że źródłem naszej siły jest właśnie armia.

 

mówił Antoni Macierewicz.

Podczas konferencji posłanka PiS przypomniała, że Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej jest twórcą wojsk obrony terytorialnej. Podkreślała, że wniósł ogromną rolę w umocnieniu obronności kraju. Kilka lat temu w Ciechanowie rozpoczęto formowanie 5. MBOT. Posłanka ziemi ciechanowskiej wiele razy zabiegała o to, aby koszarom przywrócić dawną świetność.

- Ta jednostka z każdym rokiem odnawia się i jest w niej coraz więcej wojskowych. W tej chwili chyba już nikt nie wątpi w to, że terytorialsi są bardzo potrzebni. Zarówno w naszym mieście, jak i w całym kraju - mówiła posłanka nawiązując także do sytuacji na Ukrainie i na wschodniej granicy.

Antoni Macierewicz przypomniał, że budowa tych struktur wojskowych rozpoczęła się 2016 r.

- Nie miałem cienia wątpliwości po zbrodni smoleńskiej, że Polsce i całej Europie grozi atak imperialny rosyjski. Właśnie dlatego trzeba było przywrócić z jednej strony polską tradycję niepodległościową wojsku polskiemu, tę tradycję, którą reprezentowali żołnierze niezłomni. Nie jest przypadkiem, że poszczególne formacje WOT noszą imiona i nazwiska żołnierzy niezłomnych - powiedział.

Podkreślał, że to gwarancja bezpieczeństwa dla lokalnych społeczności, nawiązując do obecnych ataków rosyjskich na ludność cywilną na Ukrainie. Minister przypomniał, że Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) to obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Wojsk Specjalnych i Marynarki Wojennej piąty rodzaj Sił Zbrojnych RP. Stanowią one komplementarną częścią potencjału obronnego Polski i obecnie, tworzą już 1/4 polskiej armii.

Po konferencji, w auli ciechanowskiej Państwowej Uczelni Zawodowej odbyło się otwarte spotkanie posłów PiS z mieszkańcami. 

Izby Pamięci mają stanowić profesjonalne miejsca edukacji o lokalnej historii, od czasu odzyskania przez Polskę niepodłegości w 1918 r., poprzez walkę o jej utrzymanie do 1920 r. i w latach 1939-1956, aż do 1989 r. Jak czytamy w apelu "włączą się one w społeczne działania lokalne poprzez współpracę z Instytutem Pamięci Narodowej i innymi placówkami, muzeami, a przede wszystkim ze szkołami". Inicjatorzy pomysłu chcą ocelić od zapomnienia patriotów, ofiary terroru dwóch reżimów, a także pielęgnować wywalczoną wolność.