Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Jagiełło wrócił do Czerwińska

Zdjęcie aktualności Jagiełło wrócił do Czerwińska

W Czerwińsku nad Wisłą po raz już trzeci trwa impreza historyczna „Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza”. Podczas pikniku historycznego odwzorowano wydarzenia, które miały miejsce niedługo przed jedną z najważniejszych w dziejach naszego kraju: Bitwą pod Grunwaldem. Bractwa z wielu zakątków Polski zaprezentowały mieszkańcom i uczestnikom, którzy pojawili się w Czerwińsku: warsztaty rzemieślnicze, wojenne zbroje czy zwyczaje ówczesnych czasów. Głosem prowadzącym był słynny w środowisku rekonstruktorów, niezrównany błazen Jajosz.

- Wydaje mi się, że dzięki tej imprezie udało się ponownie obudzić historię pośród wielu ludzi. Historycy z okolic Czerwińska są bardzo zainteresowani naszą pracą. Grono zwykłych ludzi chce poznać tajniki i tajemnice życia w czasach Jagiełły nie tylko te dotyczące bitwy, ale codziennego ubierania się czy życia. Mamy około 150 osób, które przyjechały do Czerwińska by wystąpić w roli rekonstruktorów historycznych - powiedział Tomasz Zamorski, prezes stowarzyszenia Nasz Czerwińsk nad Wisłą, organizatora wydarzenia.

Przypomnijmy, że zanim doszło do bitwy w lipcu 1410 r., polskie siły zimą i wiosną przystąpiły do stworzenia konstrukcji mostu, której drewniane części spławiono Wisłą i prawdopodobnie 30 czerwca zmontowano w Czerwińsku. Most w ciągu trzech dni pozwolił na szybkie pokonanie rzeki. Warto wspomnieć, że Wisła w tych okolicach ponad 600 lat temu, była głębsza i miała szybszy nurt niż aktualnie. Najmniejszy błąd konstrukcyjny mógł spowodować olbrzymie straty w ludziach, koniach czy zapasach. Most miał pozwolić na przeprawę przez Wisłę hord chorągwi Królestwa Polskiego, nadciągających z Wielkopolski, Małopolski i terenów Rusi Czerwonej, a także posiłków książąt mazowieckich, do których na północnym brzegu rzeki, miały dołączyć oddziały Wielkiego Księstwa Litewskiego, wędrujące ze wschodu od strony Pułtuska po pokonaniu Narwi. Historyczna impreza w Czerwińsku potrwa do jutra.

Realizacja wydarzenia "Most Jagiełły - czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza" organizowana przez Stowarzyszenie ,,Nasz Czerwińsk nad Wisłą", dofinansowana została ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura Interwencje 2020 oraz ze środków Powiatu Płońskiego.