Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Jak wygląda realizacja inwestycji w Raciążu?

Zdjęcie aktualności Jak wygląda realizacja inwestycji w Raciążu?

Realizacja inwestycji zapisanych w budżecie Gminy Miasto Raciąż na 2020 rok przebiega zgodnie z ustalonym planem. Nie ma obawy, że w związku z epidemią istnieje ryzyko, że inwestycje te nie zostaną zrealizowane, czy opóźnione.

- W tej chwili taką najważniejszą inwestycją, która jest realizowana to dokończenie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej i tutaj nie ma zagrożenia związanego z epidemią, zarówno z finansowaniem inwestycji, jak i z jej dokończeniem, dlatego że jest to grant unijny, na który dostaliśmy dofinansowanie ponad 80%. Projekt jest na kwotę 8,5 mln zł, z czego 5,5 mln zł stanowi dofinansowanie. Ono jest już na etapie końcowym. Być może, że z jakiś względów może się przesunąć, ale tu nie widzę zagrożenia takiego, żeby z powodu braku środków można było z tą inwestycją nie zdążyć. Takiego zagrożenia w tej chwili nie ma - podkreśla Mariusz Godlewski, burmistrz Raciąża.

W ramach tego projektu trwają prace na budynku Szkoły Podstawowej w Raciążu, dokończony został remont hali sportowej na stadionie miejskim, oraz wymieniono poszycie dachowe na budynku Urzędu Miejskiego.

Trwają prace końcowe na budynku przy ul. Kilińskiego 21, w którym będą znajdowały się m.in. biblioteka, pracownia ceramiczna, pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Raciąża.

- W tej chwili jeszcze trwają ostatnie prace. Do zrobienia jest jeszcze część rzeczy z elektryki. Zgłosiliśmy też pewne uwagi dotyczące uszczerbków na elewacji, więc to wszystko będzie jeszcze do poprawienia – mówi burmistrz.

W planach ratusza są kolejne inwestycje związane z kanalizacją miejską.

- Remont kanalizacji deszczowej przy ulicy Zielonej, Hankiewicza i potem wykonanie tam powierzchni asfaltowych. To również jest z dofinansowaniem rządu. Inwestycja łącznie na około 700 tys. złotych – informuje burmistrz.

Instalacja oświetlenia ulicznego, czy dobudowa przyłączy kanalizacyjnych to jedne z mniejszych planowanych inwestycji.

Przedłużający się stan epidemii może mieć niekorzystny wpływ na budżet miasta.

- Może nie być tyle wpływów, ile zakładaliśmy w budżecie. Może być tak, że wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych, od osób fizycznych spadną, więc ja też staram się ostrożnie postępować i pewne rzeczy, które nie są natychmiast konieczne, odsunąć w czasie, żebyśmy mogli w czerwcu z Radą Miejską podjąć decyzję, czy miasto będzie stać na te inwestycje. Wpływy do budżetu mogą spaść nawet o 20-30% - wyjaśnia burmistrz, Mariusz Godlewski.

Prowadzone są prace wiosenne na ulicach miasta, związane z pielęgnacją zieleni miejskiej oraz naprawą ulic po zimie.

- Te prace trwają właściwie już od lutego, ale i wcześniej. Najwięcej prac związanych było z łataniem dziur i wyrw, których po ziemie pojawiło się bardzo dużo. Jeśli chodzi o prace nad zielenią to były przycinane wszystkie drzewa. Przy rzece został uporządkowany teren, tak żeby mógł tam być w przyszłości teren spacerowy. Zostały zasadzone drzewa wzdłuż rzeki, po jednej i drugiej stronie oraz zasiana trawa – informuje burmistrz Raciąża.

Aktualnie trwają prace porządkowe na ulicach Raciąża oraz w miejskich parkach.