Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Jak wyglądać będą procesje Bożego Ciała? Kuria wydała komunikat

Zdjęcie aktualności Jak wyglądać będą procesje Bożego Ciała? Kuria wydała komunikat

 

Płocka kuria diecezjalna zabrała głos w sprawie organizacji tegorocznych uroczystości Bożego Ciała, która przypada 3 czerwca. Zgodnie z komunikatem ks. Piotra Grzywaczewskiego, wikariusza biskupiego ds. sakramentalnych – to proboszczom poszczególnych parafii pozostawia się kwestię organizacji procesji.

- Ewentualną organizację procesji poza terenem przykościelnym, należy uzgodnić z odpowiednimi władzami (również służbami sanitarnymi). W tym dniu należy stworzyć wiernym możliwość całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni. Gorąco zachęcamy by był to Dzień Eucharystyczny w parafiach – przekazuje ks. Piotr Grzywaczewski.

 

W związku tym procesję Bożego Ciała w Płocku i innych miastach, w których był zwyczaj organizowania wspólnej procesji przez kilka parafii, każda z nich organizuje procesję we własnym zakresie.

 

Komunikat w sprawie Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w roku 2021

1.    Mając na uwadze sytuację epidemiologiczną w Polsce, tegoroczną Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, która przypada w tym roku w dniu 3 czerwca, należy zorganizować w parafiach w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami sanitarnymi przy zachowaniu zalecanych zasad bezpieczeństwa.
2.    Roztropnej decyzji księdza proboszcza pozostawia się kwestię organizacji procesji Bożego Ciała. Kwestie dotyczące ewentualnej organizacji procesji poza terenem przykościelnym, należy uzgodnić z odpowiednimi władzami (wskazane wydaje się skonsultowanie tej sprawy ze służbami sanitarnymi).
3.    W tym dniu należy stworzyć wiernym możliwość całodniowej adoracji Najświętszego Sakramentu w świątyni (połączonej z możliwością spowiedzi). Gorąco zachęcamy by był to Dzień Eucharystyczny w parafiach.
4.    W związku z powyższym procesję Bożego Ciała w Płocku i innych miastach, w których był zwyczaj organizowania wspólnej procesji przez kilka parafii, każda z nich organizuje procesję we własnym zakresie.

 

Płock, dnia 14 maja 2021 r.

Ks. Piotr Grzywaczewski
Wikariusz Biskupi ds. Sakramentalnych