Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Jednostki strzeleckie z pow. płońskiego upamiętnią rocznicę powstania styczniowego

Zdjęcie aktualności Jednostki strzeleckie z pow. płońskiego upamiętnią rocznicę powstania styczniowego Medal dla uczestników I Wymarszu Szlakiem Powstańców Styczniowych (fot, Jednostka Strzelecka 1863 w Uniecku)

 

Przed 158 laty, dokładnie 22 stycznia 1863 roku, wybuchło największe i najdłużej trwające polskie powstanie narodowe. Powstanie styczniowe miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i potyczek. Do tej pory w powiecie płońskim kolejne rocznice zrywu upamiętniane były w sposób symboliczny, ale tym razem grupy paramilitarne postanowiły to zmienić.

 

W najbliższą sobotę Jednostka Strzelecka 1006 oraz ciechanowski okręg Jednostki Strzeleckiej Związku Piłsudczyków RP działający na terenie Załusk i Chociszewa planują odwiedzić 10 miejscowości związanych z wydarzeniami sprzed prawie 160 lat.

 

- Zawsze symbolicznie oddawaliśmy hołd powstańcom styczniowym, głównie przy pomniku w Smardzewie, ale w tym roku postanowiliśmy rozszerzyć obchody na cały powiat. Chcielibyśmy uroczystościom i obchodom nadać podniosły charakter. Będzie salut honorowy, odczytany rys historyczny, będą delegacje i osoby składające kwiaty i znicze przy miejscach pamięci. Będzie także asysta pocztów flagowych, pocztów sztandarowych, również tych z epoki, w strojach z powstania styczniowego - wyjaśnia insp. Sebastian Milewski, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1006 w Płońsku.

 

W sobotę strzelecki konwój przejedzie przez Chociszewo, Radzymin, Płońsk, Smardzewo, Goszczyce, Dziektarzewo, Śródborze, Unieck, Raciąż i Bożewo. Tydzień później Jednostka Strzelecka 1863 z Uniecka zainauguruje Wymarsz Szlakiem Powstańców Styczniowych.

 

- W tym roku, z uwagi na pandemię, chcemy się skupić na symbolicznym przemarszu, żeby uczcić pamięć powstańców styczniowych. Przede wszystkim chodzi tu o oddział kpt. Kazimierza Wolskiego, który ze swoim oddziałem zebranym w Glinojecku ruszył na Unieck, gdzie doszło do potyczki. Będziemy mieli m.in. przedstawicieli grupy rekonstrukcyjnej z Małogoszcza w woj. świętokrzyskim. Podejrzewam, że niezależnie od tych uroczystości, razem z nimi i innymi grupami stworzymy w przyszłości potyczkę w samym Uniecku, żeby pokazać jak faktycznie to przebiegało, a warto zaznaczyć, że posiadamy materiały dokładnie je opisujące - tłumaczy st. insp. Artur Zybała, dowódca strzelców z Uniecka.

 

Wymarsz Szlakiem Powstańców Styczniowych rozpocznie się w kolejną sobotę, 30 stycznia, przy tablicy pamiątkowej w Glinojecku, skąd wyruszy do Uniecka.