Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Jest kasa na przebudowę dworca PKP i wieży ciśnień. Obserwatorium astronomiczne już w przyszłym roku

Zdjęcie aktualności Jest kasa na przebudowę dworca PKP i wieży ciśnień. Obserwatorium astronomiczne już w przyszłym roku fot. archiwum

 

Szykuje się długo wyczekiwana przebudowa budynku byłego dworca PKP w Płońsku oraz sąsiadującej z nim dawnej wieży ciśnień. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało właśnie listę projektów, które otrzymały dofinansowanie z funduszy norweskich.

 

Znalazł się na niej także ten autorstwa płońskiego ratusza, który może liczyć na prawie 6,5 mln zł środków zewnętrznych, które umożliwią przebudowę budynków.

 

- Nasz projekt nazywał się „Poprawa dostępności do kultury dla mieszkańców Płońska” i zostaliśmy umieszczeni na liście rankingowej, którą opublikowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zajęliśmy 7. miejsce na 16 projektów. Otrzymaliśmy dofinansowanie wynoszące 6,5 mln zł a łączny kosztorys na to zadanie wynosi 7,5 mln zł. Inwestycja obejmie budynek dworca, do którego kiedyś wszyscy chodziliśmy oraz wieży ciśnień, gdzie będzie urządzone obserwatorium astronomiczne nawiązujące do spuścizny i dziedzictwa Jana Walerego Jędrzejewicza. Myślę, że do końca przyszłego roku zakończymy inwestycję, jeśli oczywiście wszystko pójdzie dobrze - zapewnia burmistrz Andrzej Pietrasik.

 

Samo zadanie obejmuje przebudowę i remont zespołu zabytkowych budynków wraz z zagospodarowaniem terenu i zakupem wyposażenia, ponieważ budynki mają pełnić funkcję muzeum oraz planetarium i obserwatorium astronomicznego. Zadanie obejmuje również wymagane programem działania kulturalno-edukacyjne oraz szkoleniowe.