Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Kiedy powróci Płoński Budżet Obywatelski? [...byłoby to działaniem nieracjonalnym...] - informuje ratusz

Zdjęcie aktualności Kiedy powróci Płoński Budżet Obywatelski? [...byłoby to działaniem nieracjonalnym...] - informuje ratusz fot. archiwum

 

W Ciechanowie trwa ostatni tydzień głosowania w Budżecie Obywatelskim na 2021 rok. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w kwestii Budżetu Obywatelskiego w Płońsku. W czerwcu 2019 roku radni miejscy większością głosów przyjęli stanowisko burmistrza, w którym zwrócił się z wnioskiem o odstąpienie od jego realizacji... w 2020 roku.

 

Burmistrz Andrzej Pietrasik zapowiedział wtedy, że Płoński Budżet Obywatelski zostanie zawieszony tylko na rok, a po tym czasie mieszkańcy znów będą mogli zgłaszać swoje inicjatywy. Tak się jednak nie stało.

 

- Mając na uwadze, że w 2020 roku miasto Płońsk realizowało wielomilionowe inwestycje związane z infrastrukturą, zapewnienie dodatkowych pieniędzy na realizację zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego wymagałoby zaciągnięcia kolejnych zobowiązań, a to byłoby działaniem nieracjonalnym. Środki przeznaczone na realizację Budżetu Obywatelskiego spowodowałyby po prostu wzrost zadłużenia miasta - tłumaczy Filip Przedpełski, rzecznik ratusza.

 

Znowelizowana ustawa o samorządzie gminnym określiła na nowo zasady dotyczące tworzenia i realizacji zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego. Minimalna pula środków musi wynosić co najmniej 0,5% wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Jak wyjaśnia rzecznik – w przypadku Płońska kwota, którą miasto musiałoby zabezpieczyć na Budżet Obywatelski, przy około 163 mln zł wydatków, musiałaby wynosić co najmniej 810 tys. zł.

 

- Nie oznacza to jednak, że nie liczymy się z głosami mieszkańców. Podobnie jak w ubiegłym roku będziemy się starali odpowiadać pozytywnie na wnioski, na których realizację pozwoli budżet miasta. Przypomnę, że w 2020 roku wydaliśmy np. blisko 250 tys. zł na remonty chodników na ulicach Wolności i Płockiej, na parking przy ulicach Padlewskiego i Mazowieckiej, a także chodniki przy osiedlu przy ul. 1 Maja - zapewnia Filip Przedpełski.

 

W 2018 i 2019 roku w ramach Płońskiego Budżetu Obywatelskiego udało się m.in. zakupić nowe urządzenia na place zabaw, stworzyć siłownię zewnętrzną przy ul. Brzoskwiniowej czy wyremontować chodniki przy ul. Wspólnej, Poprzecznej oraz Krzywej.