Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Kiedy rozpocznie się budowa zbiornika retencyjnego w Kraszewie?

Zdjęcie aktualności Kiedy rozpocznie się budowa zbiornika retencyjnego w Kraszewie? Fot. archiwum

Realizacja inwestycji związanej z budową zbiornika retencyjnego „Kraszewo” na rzece Raciążnicy aktualnie jest na etapie wywłaszczeń gruntów. Złożono również wstępny projekt o dofinansowanie.

- Do końca sierpnia zostaną wydane decyzje odnośnie wywłaszczeń pozostałych gruntów byśmy stali się ich właścicielami. Złożyliśmy tzw. fiszkę, czyli wstępny projekt do Brukseli, ponieważ na dzień dzisiejszy u nas w Polsce nie ma takiego dofinansowania, na taką inwestycję dużą i czekamy, do października jest czas na odpowiedź. Jeżeli się uda to dostaniemy zaproszenie do złożenia właściwego wniosku i będziemy dalej działać. A jeżeli nas nie zaproszę to będziemy szukać w innym miejscu dofinansowań. Jeśli będziemy mieć wszystkie własności wystąpimy z wnioskiem do wojewody o pozwolenie na budowę – informuje Zbigniew Sadowski, wójt Gminy Raciąż.

Jeśli Gminie uda się uzyskać dofinansowanie z programu „Life” ( program unijny pozwalający na finansowanie projektów ochrony środowiska i klimatu) to budowa zbiornika ruszy w 2023 roku. Zbiornik będzie miał powierzchnię w linii brzegowej ponad 70 ha.