Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Kolejne oszusto na wnuczka. Seniorka straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych

Zdjęcie aktualności Kolejne oszusto na wnuczka. Seniorka straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych Zdjęcie ilustracyjne | źródło: Fotolia

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze od mieszkańców naszego powiatu. Wczoraj na terenie Glinojecka doszło do wyłudzenia pieniędzy metodą "wnuczka”. Seniorka uległa oszustce podającej się za wnuczkę i przekazała kilkadziesiąt tysięcy złotych. Apelujemy o zachowanie czujności i ostrzeganie przede wszystkim osób starszych, iż są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość.

- Wczoraj do 79-letniej mieszkanki Glinojecka zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę. Oszustka swoją opowieścią o tym, że miała wypadek i potrąciła osobę nakłoniła seniorkę do przekazania pieniędzy. Niestety starsza kobieta uwierzyła w fałszywe informacje i przekazała oszustce kilkadziesiąt tysięcy złotych. Podobną opowieść usłyszała mieszkanka miejscowości Krusz w gminie Glinojeck. Jej córka z mężem miała przebywać w szpitalu. Seniorka poprosiła o pomoc w zawiezieniu pieniędzy na SOR swojego wnuka, który będąc już w placówce medycznej zorientował się o oszustwie - informuje podkom. Ewa Brzezińska z KPP w Ciechanowie. 

POLICJA  APELUJE O ROZWAGĘ!!!

Przestępcy posługują się różnymi legendami i metodami mającymi ich uwiarygodnić oraz ciągle te metody modyfikują. Przestępcy wybierają swoje ofiary posługując się książkami telefonicznymi, gdzie widnieje imię, które wskazuje na to, że może to być starsza osoba. Pierwszy telefon od oszustów zawsze jest kierowany na telefon stacjonarny.

Oszuści w taki sposób prowadzą rozmowę z ofiarą aby oszukiwana osoba nie miała możliwości  kontaktu z nikim postronnym, a dla potwierdzenia przedstawionej historii proponują aby wybrać nr alarmowy 112 lub 997. Pamiętajmy, że aby nawiązać nowe połączenie należy rozłączyć prowadzoną rozmowę, inaczej wybranie numeru alarmowego jest niemożliwe. Najlepszym wyjściem jest skontaktowanie się z Policją z innego aparatu telefonicznego.

Pamiętajmy!

Prawdziwi Policjanci nigdy nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach. Nigdy nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli zadzwoni telefon i Wasz rozmówca będzie przedstawiał się jako funkcjonariusz Policji, Prokurator czy bliski krewny i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997 lub 112 po prawdziwych Policjantów!

Zwracamy się również z apelem do rodzin seniorów- ostrzegajmy naszych rodziców, dziadków. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić przed utratą zbieranych latami oszczędności.