Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Kondrajec Szlachecki: odcinek śmierci na „siódemce”?

Zdjęcie aktualności Kondrajec Szlachecki: odcinek śmierci na „siódemce”? GDDKiA fot. Krzysztof Nalewajko

 

Na prostym odcinku drogi pomiędzy rondem w Glinojecku łączącym krajowe drogi nr 60 i 7, a miejscowością Kondrajec Szlachecki (kierunek Płońsk) tylko do czerwca tego roku doszło do 14 zdarzeń drogowych, w tym 10 kolizji i 4 wypadków. W tych zdarzeniach cztery osoby zostały ranne, a trzy poniosły śmierć. W ostatnim przypadku osobówki zderzyły się czołowo z ciężarówkami.

Te smutne dane przedstawiają zaledwie półrocze bieżącego roku, a już wiemy, że prawdopodobnie statystyka ta wzrośnie. W ubiegłym roku na krajowej „siódemce” na wysokości Kondrajca Szlacheckiego doszło do 12 kolizji i 2 wypadków, w wyniku których 2 osoby zostały ranne. W 2019 r. odnotowano 10 kolizji, rok wcześniej – 7 stłuczek i 3 wypadki w których zginęły dwie osoby, a jedna została ranna. W 2017 r. i 2016 r. było to odpowiednio 9 i 8 kolizji. Miejscowi mówią, że to odcinek śmierci i powinien być tam zamontowany znak informujący o czarnym punkcie drogowym. Niby droga prosta, to wypadków nie brakuje na wysokości Kondrajca Szlacheckiego. Wypadków było jeszcze więcej, jak nie było wybudowanego ronda na skrzyżowaniu krajowej „sześćdziesiątki” z „siódemką”.

Najczęstsze przyczyny wypadków to nadmierna prędkość, wyprzedzanie, nie ustąpienie pierwszeństwa. W tej chwili dodatkowo odcinek „siódemki” to jeden wielki plac budowy. Rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA przyznaje, że kierowcy często o tym zapominają. - Droga ekspresowa S7 od Strzegowa do Płońska budowana jest w śladzie starej „siódemki” więc ruch odbywa się drogami serwisowymi na podstawie wprowadzonej tymczasowej organizacji ruchu – mówi Karol Głębocki.

 

Burmistrz Glinojecka Łukasz Kapczyński zauważa, że podczas wakacji natężenie ruchu w ogóle się zwiększyło. - Jest ono zdecydowanie wyższe w tym okresie letnim. Kierowcy jadą tędy na Mazury i nad morze – mówi. Podkreśla też, że najbardziej skutki przebudowy „siódemki” odczuwają okoliczni mieszkańcy m.in. Kondrajca, Dreglina czy Zygmuntowa.

 

Prace mają zakończyć się w czwartym kwartale tego roku. Ma być nie tylko szybciej dla kierowców, ale przede wszystkim bezpieczniej. Budowa S7 od Strzegowa do Płońska pochłonie prawie 100 mln zł. W ramach zadania powstanie droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu w stronę Gdańska i Warszawy wraz z drogami serwisowymi. Ponadto wyremontowane zostaną wybrane drogi lokalne, wybudowane będą obiekty inżynierskie (wiadukty, mosty) oraz urządzenia ochrony środowiska. Na razie zdejmijcie nogę z gazu!