Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Konsultacje w gminie Nowe Miasto. Czy miejscowość wróci na mapę polskich miast?

Zdjęcie aktualności Konsultacje w gminie Nowe Miasto. Czy miejscowość wróci na mapę polskich miast? fot. UG Nowe Miasto

 

Ruszyły właśnie konsultacje społeczne z mieszkańcami gminy Nowe Miasto dotyczące nadania, a w zasadzie przywrócenia, statusu miasta miejscowości Nowe Miasto.

 

W 33 sołectwach zostanie przeprowadzone głosowanie, w których może wziąć udział każdy mieszkaniec gminy odpowiadając „TAK”, „NIE” lub „WSTRZYMUJĘ SIĘ”.

 

- Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł oddać swój głos i wyrazić swoje stanowisko. Szczegółowy opis formy, trybu i sposobu przeprowadzenia tych konsultacji z mieszkańcami gminy Nowe Miasto został zamieszczony na naszej stronie internetowej. Będziemy głosować w poszczególnych sołectwach u sołtysa. Do sołtysów trafiły już urny wyborcze, do których będą mogły być wrzucane głosy poszczególnych mieszkańców - wyjaśnia wójt Sławomir Zalewski.

 

Konsultacje społeczne to tylko jeden z etapów na długiej drodze nadania statusu miasta. Po zakończonym głosowaniu, o ile większość mieszkańców opowie się za przywróceniem praw miejskich, wniosek trafi do Rady Ministrów, która podejmować będzie decyzję w tej sprawie.

 

- Mam nadzieję, że mieszkańcy dostrzegą możliwość dalszego rozwoju zarówno samego Nowego Miasta, ale i gminy, ponieważ pozwoli to na szersze możliwości ubiegania się o środki w nowych rozdaniach unijnych. Mam nadzieję, że mieszkańcy opowiedzą się za pozytywnymi zmianami - przyznaje Sławomir Zalewski.

 

Przypomnijmy, że Nowe Miasto uzyskało prawa miejskie już w 1420 roku, ale niespełna 470 lat później utraciło je na mocy ukazu carskiego. Konsultacje w gminie Nowe Miasto potrwają do 21 marca.