Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Kopia Całunu Turyńskiego trafiła do parafii pw. św. Ojca Pio. "Wiara potrzebuje widzialnych znaków..." - ks. Markowicz

Zdjęcie aktualności Kopia Całunu Turyńskiego trafiła do parafii pw. św. Ojca Pio.

 

Nie trzeba jechać do Włoch, aby zobaczyć Całun Turyński. Wystarczy odwiedzić kaplicę parafii pw. św. Ojca Pio w Płońsku, gdzie wystawiono już kopię w skali 1:1 jednej z najbardziej znanych i rozpoznawalnych relikwii na świecie.

 

W diecezji płockiej tylko dwie parafie mogą pochwalić się stałym posiadaniem kopii pośmiertnego odbicia ciała Chrystusa na materiale. Ta, która dostępna jest już w świątyni najmłodszej płońskiej wspólnoty pochodzi z zaprzyjaźnionej parafii pw. Świętego Krzyża w Płocku. Nie chodzi tu jednak o kult przywiezionego materiału, a o duchowe umocnienie w czasie adwentu – wyjaśnia proboszcz, ks. Tomasz Markowicz.

 

- Wszyscy przeżywamy niewątpliwe trudny okres pandemii, dlatego widzialnym znakiem, z akcentem na czas pobożnego oczekiwania, jest kopia Całunu Turyńskiego. Tu nie chodzi o kult materiału, tylko o zwrócenie naszej uwagi na to, że często wiara potrzebuje widzialnych znaków. Także z tego względu eksponujemy kopię całunu. Być może ten znak skłoni nas do tego, aby szukać i pochylić się w tym świętym czasie, jakim będzie adwent, nad szukaniem Boga i jego oblicza w naszym codziennym życiu – podkreśla proboszcz.

 

Całun Turyński to płótno, na którym odbita została postać człowieka. Można dostrzec ją zarówno z jednej jak i z drugiej strony materiału. Według tradycji chrześcijańskiej, całun jest materiałem w który został zawinięty Jezus tuż po swojej śmierci, a odbita sylwetka należy właśnie do niego.

 

- Według mojej wiedzy, na terenie naszej diecezji są dwie parafie, gdzie na stałe są eksponowane kopie Całunu Turyńskiego. Ta, którą prezentujemy w naszej kaplicy, pochodzi z zaprzyjaźnionej parafii pw. Świętego Krzyża w Płocku. Przez cały czas adwentu kopia będzie znakiem i inspiracją do tego, abyśmy szukali śladów obecności Boga i dzięki temu owocnie i pobożnie przygotowali się na Boże Narodzenie - dodaje ks. Tomasz Markowicz.

 

Kopia Całunu Turyńskiego została już wystawiona z lewej strony głównego ołtarza tymczasowej kaplicy parafii pw. św. Ojca Pio w Płońsku.