Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Koroner poszukiwany

Zdjęcie aktualności Koroner poszukiwany Fot. Zdjęcie ilustracyjne

 

To problem nie tylko powiatu płońskiego, ale wielu innych miast powiatowych. Luka prawna i niewielka liczba koronerów czyli lekarzy odpowiedzialnych za stwierdzanie zgonów pacjentów powoduje, problemy w pracy prokuratorów i grup dochodzeniowo-śledczych. Sytuacja utrudnia zadanie służbom, gdyż te np. przy oględzinach zwłok potrzebują opinii i dokumentu od koronera czy dana osoba na pewno nie żyje.

- To duży problem dla prokuratorów w całym kraju. Wszystko przez lukę prawną związaną z wystawianiem karty stwierdzającej zgon, ktorej nie mogą wypisać ratownicy. Najczęściej problem pojawia się gdy mamy do czynienia ze zgonem poza domem i nie mamy możliwości ustalenia, kto leczył daną osobę. Coraz częstsze są sytuację, gdy policja i prokuratura są na miejscu a osoby z karetki, które pojawiły się na miejscu odmawiają wystawiania informacji o zgonie, gdyż obsługują ją ratownicy, którzy nie mogą takiego dokumentu wystawić. Prokuratorzy i grupa dochodzeniowo-śledcza są zmuszeni do czekania na przyjazd lekarza, gdyż nie mogą podjąć kolejnych działań w tym m in. zabrania zwłok. W ostatnim czasie ze względu na dużą ilość zgonów, sytuacja jest dużo bardziej napięta – mówi Ewa Ambroziak, prokurator rejonowy w Płońsku.

Niestety taka sytuacja niesie za sobą wiele niekpokojących zachować również w przypadkach, gdy do śmierci doszło bez udziału osób trzecich. Osoby z rodziny czekają po kilka godzin na stwierdzenia zgonu. Jak dowiedzieliśmy się z prokuratury rejonowej w Płońsku w październiku doszło do sytuacji, gdy jedna z mieszkanek Płońska musiała czekać na przyjazd lekarza, który stwierdził by zgon jej mamy … 12 godz. Warto wspomnieć, że nastąpiło to dopiero po zgłoszeniu sprawy do prokuratury. Lekarz tłumaczył, że obawia się koronawirusa.

Prokuratura zwróciła się też z prośbą o powołanie stanowiska koronera, przez Starostwo Powiatowe w Płońsku. Okazuje się, że wskutek przestarzałych przepisów starosta nie może wydzielić takiego stanowiska.

- Anachroniczność przepisów z 1961 r., które są w obrocie prawnym do dziś uniemożliwia finansowanie koronera z budżetu powiatu. Nie ma już bowiem dawnych Powiatowych Rad Narodowych, które by za te wydatki odpowiadały. W związku z tym powiat nie może realizować tego zadania i go finansować, bo byłoby to niezgodne z ustawą o finansach publicznych i Regionalnej Izby Obrachunkowej. Na konieczność zmiany przepisów i dostosowania ich do obecnych realiów już wielokrotnie uwagę wracał Związek Powiatów Polski. Trwają prace legislacyjne dotyczące stworzenia nowego projektu ustawy o stwierdzaniu dokumentacji zgonów. Jeśli przepisy wejdą w życie będą obowiązywać od stycznia 2021 r. - informuje Katarzyna Ornarowicz, rzecznik powiatowy Starostwa Powiatowego w Płońsku.

Jeśli przepisy wejdą w życie decyzję o powołaniu koronera podejmować będą wojewodowie. Z naszych informacji wynika jednak, że chętnych wśród lekarzy do podjęcia się takiej roli z różnych względów po prostu brakuje.