Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Krwiodawcy z Raciąża prężnie działają, mogą się pochwalić licznymi odznaczeniami

Zdjęcie aktualności Krwiodawcy z Raciąża prężnie działają, mogą się pochwalić licznymi odznaczeniami 35-lecie klubu na Sielance | zbiory klubu HDK w Raciążu

Klub Honorowych Dawców Krwi z Raciąża istnieje od lat 80-tych i zrzesza obecnie 150 członków. W 2019 roku klub przekształcił się w stowarzyszenie. Działają bardzo aktywnie, uczestniczą w licznych akcjach krwiodawstwa, i mogą się poszczycić wieloma wyróżnieniami i ilością oddanej krwi. W przyszłym roku klub HDK będzie obchodził 40-lecie istnienia.

Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi w Raciążu istnieje od 2019 roku, jednak początki sięgają lat 80-tych. Pierwszym założycielem klubu krwiodawców był Edward Pniewski.

- Pierwszy klub założył Edward Pniewski. Był to przyzakładowy klub, który znajdował się przy Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Raciążu, obecnie Polmlek i zrzeszał około 15 osób. Z każdym rokiem klub zacząć się powiększać, zrzeszając nie tylko mieszkańców Raciąża, ale też Gminy Raciąż. W 2019 roku przekształciliśmy się w stowarzyszenie. Obecnie mamy 150 członków – wyjaśnia Krzysztof Grabarek, prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi w Raciążu.

Głównym celem stowarzyszenia jest oddanie jak największej ilości krwi, ale nie tylko. Klub HDK współpracuje również z innymi organizacjami pozarządowymi i uczestniczy w akcjach krwiodawstwa.

- Podstawowy cel, czyli oddać jak najwięcej litrów krwi, współpraca z innymi organizacjami, a także pozyskiwanie młodych krwiodawców - wyjaśnia prezes HDK.

Członkowie klubu mogą pochwalić się licznymi odznaczeniami, m.in. Złotym i Brązowym Krzyżem Prezydenckim, a także Kryształowym Sercem.

- Jeden z naszych krwiodawców ma Złoty Krzyż Prezydencki, dwóch może się poszczycić Brązowym Krzyżem Prezydenckim. Trzech z nas, w tym ja, Andrzej Otowski i Kazimierz Hajn, mamy najwyższe odznaczenia PCK, tj. Kryształowe Serce. Dostaliśmy je w 2019 roku i na byłe województwo ciechanowskie zostało przyznane cztery, w tym trzy serca dla naszej organizacji, czyli to w jakiś sposób świadczy o tym, że prężnie działamy – podkreśla Krzysztof Grabarek.

Krew oddawana jest indywidualnym osobom, ale krwiodawcy biorą też udział w akcjach organizowanych przez inne organizacje i stowarzyszenia. Do tej pory oddano ok. 4 tys. litrów krwi. Krew oddawana jest kilka razy do roku. 

- Oddajemy krew indywidualnym osobom, współpracujemy z organizacjami takimi jak „Przyjazne Słońce”, oddajemy krew dla chorych dzieci, ale też dla osób dorosłych – wyjaśnia Grabarek.

Potrzebni są młodzi krwiodawcy, którzy będą kontynuować działalność klubu HDK.

- Przed pandemią mieliśmy takie pogadanki w liceach, było bardzo duże zainteresowanie. Wtedy jak przyjeżdżał krwiobus raz w kwietniu raz w październiku, zawsze był pełny, czasem nawet brakowało woreczków do oddania krwi. Myślę, że najważniejsze to, żeby młodzież pozyskała wiedzę w jaki sposób się to odbywa, wtedy będzie dużo więcej chętnych do oddawania krwi. Potrzebni są młodzi, którzy będą to kontynuować, bo krew potrzebna jest zawsze – stwierdza prezes Grabarek.

Cztery lata temu Klub HDK obchodził 35-lecie istnienia. W przyszłym roku krwiodawcy z Raciąża będą świętować jubileusz 40-lecia.