Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Komunikat SPZ ZOZ w Płońsku dotyczący hospitalizacji zakażonej pacjentki i działań podjętych przez władze szpitala

Zdjęcie aktualności Komunikat SPZ ZOZ w Płońsku dotyczący hospitalizacji zakażonej pacjentki i działań podjętych przez władze szpitala

Szpital nie miał wiedzy, że zostaje do niego skierowana osoba z bezpośredniego kontaktu z pacjentem z grupy wysokiego ryzyka zakażenia koronawirusem!!!

W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi wykrycia u jednego z mieszkańców powiatu płońskiego koronawirusa oraz u jego żony przekazujemy poniższe informacje.

⏩ W środę, 06 maja, dyspozytornia pogotowia ratunkowego naszego szpitala otrzymała zgłoszenie z ośrodka zdrowia z Sochocina, iż w ośrodku przebywa pacjent, który wymaga hospitalizacji w szpitalu. Po zebraniu wstępnego wywiadu telefonicznego, co stanowi rutynową procedurę, podjęto decyzję, że zespół pogotowia ratunkowego uda się do pacjenta w pełni zabezpieczony pod względem epidemiologicznym. Po przybyciu na miejsce oraz wykonaniu podstawowych czynności medycznych, m. in. zebraniu wywiadu, również epidemiologicznego, zespół pogotowia ratunkowego zadecydował, iż w stosunku do pacjenta istnieje duże prawdopodobieństwo, że może być zarażony koronawirusem oraz że zostanie przewieziony do szpitala jednoimiennego – Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, a nie jak był pierwotnie kierowany do płońskiej placówki. Tak również stało się, po powrocie do bazy – karetka została poddana pełnej dezynfekcji, jak również personel zastosował się do wszelkich procedur epidemiologicznych po kontakcie z pacjentem z grupy wysokiego ryzyka.

⏩ W tym samym dniu, 06 maja, równoczasowo obecna w ośrodku żona pacjenta została skierowana do szpitalnego oddziału ratunkowego naszej placówki ze wstępnym rozpoznaniem nie mającym związku z zakażeniem koronawirusem.

⏩ DEMENTUJEMY! Ośrodek zdrowia w Sochocinie wezwał tylko raz pogotowie – do wspomnianego pacjenta. Nie odnotowaliśmy wezwania do żony pacjenta, która do naszej placówki zgłosiła się samemu, ani nikt nas – zespołu pogotowia ratunkowego oraz szpitalnego oddziału ratunkowego nie poinformował, iż do szpitala zostaje skierowana osoba mająca kontakt z inną osobą podejrzaną. Przypominamy, iż wszelkie zgłoszenia do dyspozytorni są rejestrowane, co łatwo sprawdzić.

Przy zgłoszeniu się do oddziału personel medyczny przeprowadził wstępny wywiad epidemiologiczny, tak jak rutynowo jest on wykonywany w stosunku do każdego pacjenta. OŚWIADCZAMY! Pacjentka, pomimo iż miała wiedzę, że jej mąż jest skierowany do szpitala z podejrzeniem zakażenia koronawirusem i miała z nim bezpośredni kontakt, nie przekazała tej wiedzy personelowi oddziału w momencie, kiedy ten zbierał wywiad epidemiologiczny przed przyjęciem do oddziału. Przypominamy, iż wywiad epidemiologiczny jako oświadczenie prawne jest podpisywane przez pacjenta. Pacjentka, pod względem przeprowadzonego badania przedmiotowego i podmiotowego nie wykazywała objawów zakażenia koronawirusem. W tym samym dniu miała udzieloną pomoc i została wypisana do domu. Cały personel zastosował wszelkie procedury bezpieczeństwa.

W dniu wczorajszym, tj. 08 maja w godzinach wieczornych – około godziny 20.00, dyrekcja szpitala uzyskała telefonicznie informację z płońskiego SANEPID, iż owa pacjentka, przebywająca aktualnie w ciechanowskim szpitalu, uzyskała wynik dodatni w badaniu.

Bez zbędnej zwłoki w naszej placówce wprowadzono w dniu wczorajszym szereg działań:
▪️ przeanalizowano grafiki lekarskie, pielęgniarskie i personelu pomocniczego, personel, który miał kontakt z pacjentką w środę, 06 maja, od tamtej pory nie miał dyżuru w szpitalu, natomiast został odsunięty z pracy w kolejnych dniach,
▪️ w stosunku do pacjentów, którzy w tym czasie mogli mieć jakikolwiek kontakt z pacjentką, a obecnie przebywają w szpitalu, zastosowano wszelkie środki izolacyjne.

Należy zaznaczyć, iż trzech z czterech pacjentów mieli wykonane badania na obecność koronawirusa w pierwszej dobie hospitalizacji – wyniki ujemne, u jednego badanie wykonano w dniu dzisiejszym, wcześniej niemożliwe z powodu ciężkiego stanu ogólnego, pacjent po wypadku komunikacyjnym.

W dniu dzisiejszym wykonano również badania w stosunku do personelu szpitalnego oddziału ratunkowego oraz oddziału chirurgicznego, zważywszy na fakt, iż pacjentka była konsultowana przez lekarza dyżurnego oddziału. Oczekujemy na wyniki. W najbliższych dniach, mając przede wszystkim na uwadze daleko idące środki ostrożności, wykonamy szereg kolejnych badań w stosunku do personelu, który mógł mieć jakikolwiek, nawet NAJMNIEJSZY kontakt z personelem pracującym w dniu 05 maja. We wtorek i w środę – 12 i 13 maja, wykonamy u wszystkich badania kontrolne – w siódmej dobie od kontaktu.

W odniesieniu do wątku dotyczącego wykonania u pacjentki badania diagnostycznego w jednym z prywatnych ośrodków przez lekarza pracującego w naszym szpitalu, informujemy, iż od czasu wykonania badania u pacjentki, nie pracował u nas. Na ten moment został odsunięty od pracy.

Na ten moment kwarantanną objęci są wyłącznie – lekarz dyżurny szpitalnego oddziału ratunkowego, lekarz dyżurny oddziału chirurgicznego oraz personel pielęgniarski i położniczy, który pełnił dyżur w dniu 05 maja. Szpitalny Oddział Ratunkowy pracuje bez zastrzeżeń, przeprowadzona w dniu dzisiejszym procedura dezynfekcji jest rutynowym, regularnie wykonywanym postępowaniem!

Uprzejmie prosimy, aby nie rozpowszechniać nieprawdziwych i nierzetelnych informacji odnośnie zaistniałej sytuacji. Są one krzywdzące dla personelu. Wszelkie wątpliwości prosimy zamieszczać w komentarzach poniżej, na wszelkie odpowiemy.

APELUJEMY!!! Zgłaszając się do szpitalnego oddziału ratunkowego – #niekłammedyka. Przekaż prawdziwe informacje, tak abyśmy unikali podobnych sytuacji jak ta, która zaistniała obecnie.