Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Lokalna historia zakopana w ziemi!

Zdjęcie aktualności Lokalna historia zakopana w ziemi!

Dzisiaj przed południem w Miejskim Centrum Kultury w Raciążu w ramach akcji "Wakacje z MCKSiR" zorganizowane zostało ciekawe spotkanie z Towarzysztwem Przyjaciół Ziemi Raciąskiej "Ziemowit", podczas którego można było zapoznać się z lokalną historią oraz dowiedzieć jakie artefakty znaleziono na tych terenach. 

Podczas spotkania można było posłuchać opowieści o lokalnej historii zakopanej w ziemi. Grzegorz Domański opowiedział w ciekaw sposób o poszukiwaniach prowadzonych przez stowarzyszenie, bitwach stoczonych na tych terenach, oraz zaprezentował artefakty znalezione w okolicach Raciąża dotyczące tych bitew. Jak mówił prowadzący głównym celem poszukiwań jest zlokalozowanie miejsca pochówku żołnierzy - powstańców, którzy zginęli w bitwie, która rozegrała się na tych terenach 23 lipca 1831 roku, określanej jako "Bitwa pod Raciążem". Poszukiwania prowadzone są od wiosny i potrwają do pażdziernika tego roku.

Wśród odnalezionych artefaktów znajdują się m.in. pociski z okresu powstania styczniowego, guziki wojskowe, monety pochodzące z różnych okresów, kule muszkietowe i wiele innych. Podczas spotkania można było również obejrzeć mapy okolic z różnych okresów, dowiedzieć się jak posługiwać się detektorem oraz czy można samodzielnie prowadzić poszukiwania. Były konkursy i zagadki dotyczące historii i znalezionych artefaktów. 

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Raciąskiej "Ziemiowit" skupia się przede wszystkim na ustaleniu miejsc działań wojennych dotyczących bitew stoczonych na tych terenach podczas powstania listopadowego. Główny cel poszukiwań to odnalezienie grobu ponas setki żołnierzy, którzy zginęli podczas "Bitwy pod Raciążem" aby upamiętnić w sposób szczególny w miejscu walk tablicą informacyjną oraz pomnikiem ku czci poległych żołnierzy. Stąd również apel z prośbą o kontakt każdego kto ma jakiekolwiek informacje dotyczące miejsca bitwy z 23 lipca 1831 roku, o to aby zgłosić się do Towarzysztwa Przyjaciół Ziemi Raciąskiej "Ziemowit" w Raciążu.