Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

'Ludzie są najważniejsi' wspólnie ze Strzelcami na cmentarzu w Radzyminie

Zdjęcie aktualności 'Ludzie są najważniejsi' wspólnie ze Strzelcami na cmentarzu w Radzyminie fot. fundacja "Ludzie są Najważniejsi"

 

Działo się na cmentarzu w Radzyminie, w gminie Naruszewo. Nekropolię odwiedzili przedstawiciele fundacji „Ludzie są Najważniejsi”, którzy we współpracy z Jednostką Strzelecką 1006 Płońsk zaopiekowali się mogiłą powstańców 1863 roku.

 

Wprawdzie napis na nagrobku sugeruje, że może być to mogiła zbiorowa, to jednak najprawdopodobniej znajdują się w nim szczątki jednej osoby – 16-letniego Edmunda Moczarskiego.

 

- Udało nam się oczyścić pamiątkową płytę oraz uporządkować teren wokół niej. Staraliśmy się tak ją wyczyścić, aby odczytać inskrypcję, która jest na niej umieszczona. Nie udało nam się to całkowicie, ale wykonaliśmy szereg fotografii, z których mamy nadzieję coś wyciągnąć i poznać szczegółową historię tego miejsca. Po prostu poznać historię człowieka, który tam spoczywa - wyjaśnia Michał Szymkiewicz z fundacji „Ludzie są najważniejsi”.

 

Akcja, w ramach której podjęto działania ma wymiar ogólnopolski, a Radzymin to kolejny punkt na mapie, do którego zawitała fundacja.

 

- Na miejscu toczyły się rozmowy, żeby w jakiś sposób zaopiekować się tym miejscem – czy to wykonać nowe nasadzenia, czy może jakiś maszt z flagą. Były to jednak tylko wstępne rozmowy - dodaje Michał Szymkiewicz.

 

Oprócz przedstawicieli fundacji i płońskich Strzelców, w akcję na cmentarzu zaangażowała się sołtys sołectwa Radzymin Justyna Zawadzka oraz reprezentanci samorządu gminnego i parafii.

 

ZDJĘCIA FUNDACJI "LUDZIE SĄ NAJWAŻNIEJSI"