Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Maksymilian" i Marianna" już wybudowane, teraz parafia zbiera na studnię im. ks. R. Jaworskiego

Zdjęcie aktualności zdjęcie z otwarcia studni "Maksymilian"/ archiwum parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku

 

Od 2013 roku parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku z sukcesami prowadzi zbiórkę makulatury i odzieży, dzięki której do tej pory udało się ufundować i wybudować dwie studnie głębinowe „Maksymilian” i „Marianna” w Kamerunie.

 

Przed trzema laty zakończono budowę pierwszej z nich, a w najbliższą sobotę zostanie oddana do użytku druga. Inicjatywa rozpoczęła się od rekolekcji wielkopostnych prowadzonych przez salezjanina Kazimierza Kurka – wspomina proboszcz, ks. Zbigniew Sajewski.

 

- Rekolekcjonista przed ołtarzem postawił przed ołtarzem 6 wiader wody i obok 6 cegieł ułożonych z makulatury. Mówił wtedy, że taka jedna cegła to jedno wiadro wody dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują. Od tamtej pory, od 2013 roku, a dokładniej od czwartego tygodnia Wielkiego Postu prowadzimy tę akcję wspólnie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej. Od dwóch lat dodatkowo z firmą, która zbiera ubrania. Środki ze zbiórki ubrań i makulatury przeznaczone są na budowę studni głębinowych w Afryce – wyjaśnia proboszcz.

 

Na ufundowaniu dwóch studni parafia jednak nie poprzestaje. Proboszcz już ogłosił kolejną edycję akcji, która wspomoże wybudowanie obiektu noszącego imię budowniczego kościoła i pierwszego proboszcza parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego – ks. Romualda Jaworskiego.

 

- Ogłosiłem, że od teraz środki ze zbiórki makulatury i ubrań będą przeznaczone na budowę trzeciej studni imienia pierwszego proboszcza naszej parafii ks. Romualda Jaworskiego. Cały czas wystawione są dwa pojemniki na makulaturę i jeżeli są tylko wypełnione pracownicy PGK je zabierają. Od dwóch lat obok nich znajdują się dwa pojemniki na ubrania, do których składać możemy ubrania, zabawki czy buty. Środki zostaną przeznaczone na budowę kolejnej studni - dodaje ks. Zbigniew Sajewski.

 

Trwająca już od prawie ośmiu lat akcja cieszy się sporym zainteresowaniem, ponieważ pojemniki na makulaturę trzeba opróżniać nawet trzy razy w tygodniu. Zlokalizowane są one na parkingu przed domem parafialnym.