Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Marsz Milczenia przeszedł ulicami Płońska. To upamiętnienie 12 tys. Żydów wywiezionych do obozów zagłady

Zdjęcie aktualności Marsz Milczenia przeszedł ulicami Płońska. To upamiętnienie 12 tys. Żydów wywiezionych do obozów zagłady

 

Jednym z elementów trwającego w Płońsku Festiwalu Kultury Żydowskiej jest Marsz Milczenia, który poniedziałkowego popołudnia przeszedł ulicami miasta.

 

Droga z rynku na stację kolejową upamiętnia likwidację getta, w którym w czasie II wojny światowej przebywało około 12 tys. Żydów. Jesienią 1942 roku zostali oni wywiezieni do obozów zakłady m.in. Auschwitz. Takie wydarzenia powinny być ważne dla każdego człowieka – podkreślał w rozmowie z Radiem Płońsk rabin Icchak Rapoport

 

 

Marsz Milczenia zorganizowano w Płońsku po raz 14. i od samego początku jego przesłanie się nie zmienia. Mowa o upamiętnieniu bestialskiego mordu, ale także kształtowanii postaw młodzieży, która także brała udział w poniedziałkowym wydarzeniu.

 

 

Zaznaczał burmistrz Andrzej Pietrasik. Marsz Milczenia, od 5 lat, jest częścią Festiwalu Kultury Żydowskiej, w ramach którego odbywają się wykłady, koncerty czy prezentowane są sztuki teatralne.