Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Marszałek już spogląda na Płońszczan

Zdjęcie aktualności Marszałek już spogląda na Płońszczan

 

Tegoroczna rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego w Płońsku uczczona została w bardzo symboliczny sposób. Właśnie 5 grudnia odsłonięty został postawiony, dwa dni wcześniej pomnik Marszałka w parku 600-lecia przy ul. Grunwaldzkiej.

- Nie jest to pierwsza tego typu inicjatywa historyczna w Płońsku. W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej uznaliśmy, że to najlepszy pomysł, by uczcić pamięć Marszałka. Cieszę się, że Rada Miejska wyraziła jednomyślną aprobatę dla tego pomysłu. Szkoda, że przeszkodził nam koronawirus w hucznym przedstawieniu tej rzeźby, choćby 11 listopada. Zapewniam jednak, że doczekamy się momentu, kiedy pomnik ojca naszej niepodległości będzie godnie powitany w naszym mieście. W tym miejscu odbywać będą się w Płońsku obchody świąt narodowych i samorządowych - powiedział Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska.

Autorem monumentu jest Jarosław Urbański. Rzeźba odlana z brązu o naturalnych wymiarach wyeksponowana została na granitowym postumencie o wymiarach 2 m.

- Dla strzelców postać Marszałka jest bardzo ważna. W Płońsku brakowało pomnika, który jest poświęcony tylko temu wielkiemu Polakowi. Po latach wielu inicjatyw i przypominania o Józefie Piłsudskim, udało się doprowadzić do momentu, by w naszym mieście stanął tak ważny monument - dodaje st. chor. Marek Sabalski z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk.

Na cokole pomnika umieszczon motto Zygmunta Krasińskiego: "Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie, Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie, Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie" oraz napis: "Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego – współtwórcy Niepodległego Państwa Polskiego oraz Wszystkich Rodaków, których męstwu i miłości Ojczyzny zawdzięczamy Wolną i Niepodległą Polskę, a także ku pamięci przyszłych pokoleń Polaków: W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej Mieszkańcy i Samorząd Miasta Płońska".