Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

MBP w Płońsku "Inspirującą Biblioteką Roku" na Mazowszu. Doceniono spotkanie poświęcone rodzinie Malickich

Zdjęcie aktualności MBP w Płońsku fot. archiwum

 

Na początku września Miejska Biblioteka Publiczna zainaugurowała „Płońskie spotkania z historią”, którego centrum stała się dworska oficyna na Poświętnem. Wydarzenie zostało docenione przez jury konkursu „Inspirująca Biblioteka Roku”, dzięki czemu placówka działająca przy ulicy Północnej wzbogaci się o 7 tys. zł i prestiżowy tytuł.

 

Płońskie spotkania z historią” było wielowymiarowym wydarzeniem łączącym wątki kulturalno-literackie, historyczne i regionalne, zorganizowanym w formie imprezy plenerowej.

 

- Bardzo się cieszymy, że wygraliśmy konkurs i otrzymujemy nagrodę w wysokości 7 tys. zł. To jest gratyfikacja finansowa, która jest bardzo potrzebna każdej instytucji kultury. Cieszymy się także, że wygraliśmy z rekordową liczbą bibliotek, które startowały w tym roku. Swoje zgłoszenia przesłało 19 bibliotek publicznych - informuje Bożena Kaliściak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Płońsku.

 

Pierwsze „Płońskie spotkanie z historią” poświęcone było rodzinie Malickich, a w szczególności Zofii Malickiej - nauczycielce tajnych kompletów w czasach II wojny światowej. Nawiązaniem do historii rodziny była promocja książki autorstwa Anny Malickiej (prawnuczki Zofii) „Historia rodziny przez dom pisana”, która opisała losy kilku pokoleń na tle zmian historycznych i społecznych.

 

- Nasz projekt wygrał jednogłośnie. Wszyscy jurorzy stwierdzili, że nasza impreza była w tym roku najciekawsza. Oceniano działalność kulturalną i działalność biblioteki publicznej na rzecz środowiska lokalnego. W uzasadnieniu jury podkreśla, że jest to ciekawa symbioza literatury, historii i tradycji lokalnej oraz współpraca szerokiego wachlarza partnerów samorządowych i pozarządowych, którzy aktywnie pomogli bibliotece przy organizacji wydarzenia - dodaje dyrektor Kaliściak.

 

Wrześniowe „Płońskie spotkanie z historią” połączone było z akcją Narodowego Czytania, w ramach której uczniowie przygotowali prezentację poświęconą Juliuszowi Słowackiemu, a uczestnicy spotkania mogli wybrać w konkursie najciekawszą stylizację inspirowaną bohaterami „Balladyny”.