Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Mediacja zamiast sądu

Zdjęcie aktualności Mediacja zamiast sądu

 

15 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Mediacji, dlatego sądy w całym kraju organizują specjalne Tygodnie Mediacji.

 

W akcję, jak co roku, włączył się także Sąd Rejonowy w Płońsku, w którego gmachu spotkać się możemy z asystentami sędziów udzielającymi informacji o instytucji mediacji w sprawach cywilnych, karnych, rodzinnych i w sprawach nieletnich.

 

- Mediacja sposób rozwiązywania sporów i konfliktów pomiędzy ludźmi za pośrednictwem mediatora. Mogą to być konflikty, które jeszcze nie trafiły do sądu, czyli jest to tzw. mediacja przedsądowa, ale może być także na etapie postępowania sądowego. Skutkiem mediacji jest ugoda. Jej treść musi spełniać warunki „pseudoorzeczenia” sądowego. Krótko mówiąc ma moc wykonawczą - wyjaśnia Janina Jankowska, sędzia Sądu Okręgowego w Płocku i koordynator ds. mediacji.

 

Mediacja to przede wszystkim dużo szybszy sposób łagodzenia konfliktów, ale także tańszy – przekonuje sędzia Jankowska.

 

- Ministerstwo Sprawiedliwości również jest za rozwiązywaniem konfliktów w drodze mediacji, ponieważ to odciąża sądy i sprawy nie zalegają, bo oczekiwanie na rozstrzygnięcie sporów sądowych może trwać kilka miesięcy. Zachęcam wszystkich, żeby chociaż spróbować, bo nawet jeżeli mediacja nie będzie skuteczna, to strona ponosi dużo mniejsze koszty. Są to kwoty nie przekraczające 100 zł – dodaje Janina Jankowska.

 

Tydzień mediacji potrwa do piątku. Dyżurujące osoby przyjmują zainteresowanych w budynku sądu przy ul. Sienkiewicza w Płońsku w godzinach 10:00-14:00.