Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Mieszkanka Raciąża straciła swoje oszczędności. Policja po raz kolejny przestrzega przed oszustami!

Zdjęcie aktualności Mieszkanka Raciąża straciła swoje oszczędności. Policja po raz kolejny przestrzega przed oszustami!

Policjanci po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy działają metodą na: „wnuczka”, "policjanta", "krewnego". „W miniony poniedziałek odnotowaliśmy kilka prób wyłudzenia pieniędzy” - informuje Komenda Powiatowa Policji w Płońsku. Niestety jedna osoba - starsza pani, mieszkanka Raciąża - padła ofiarą oszustów i straciła swoje oszczędności.

 

W poniedziałek, 17 sierpnia, sześcioro mieszkańców Raciąża odebrało telefony od oszustów. Wszystkie rozmowy miały podobny przebieg. Oszuści podwali się za członków rodziny i twierdzili, że potrzebują pilnie pomocy, gdyż spowodowali wypadek drogowy, w którym ktoś zginął. By nie trafić do wiezienia potrzebowali natychmiast pieniędzy. Oczywiście o całej sytuacji nikt więcej nie mógł wiedzieć. By uwiarygodnić swoja historię słuchawka przekazywana była innej osobie, podającej się za policjanta, która potwierdzała, że doszło do wypadku i próbowała dodatkowo nakłaniać do jak najszybszego przekazania pieniędzy.

 

- Pięcioro raciążan zakończyło rozmowy i poinformowało policję – podaje podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska z KPP w Płońsku - Niestety jedną osobę, 77 -letnią kobietę, oszustom udało się przekonać do przedstawianej przez nich historii. Seniorka myślała, że rozmawiała ze swoją córką i jej pomaga. Zgodnie z instrukcją zapakowała oszczędności do pudełka i zakleiła taśmą, a następnie przekazała "kurierowi" przysłanemu przez oszustów. Dopiero gdy zadzwoniła do swoich bliskich zorientowała się, że została oszukana – dodaje rzecznik.

 

Policja apeluje do wszystkich osób, zwłaszcza starszych, aby zachowali więcej ostrożności i czujności w kontaktach z obcymi. W przypadku gdy ktoś podaje się za członka rodziny lub prosi o przekazanie pieniędzy przez pośredników, należy każdorazowo najpierw zweryfikować te informacje i skontaktować się z bliskimi.

 

- Do kontaktu należy wykorzystywać wyłącznie posiadane przez siebie numery telefonów, a nie numery podane przez osobę dzwoniącą. W sytuacjach budzących wątpliwość i uzasadniających podejrzenie oszustwa należy natychmiast powiadomić najbliższą jednostkę Policji lub dzwonić na numer alarmowy 112 – przestrzega podkom. Drężek-Zmysłowska.

 

Policja przypomina też, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przelanie lub przekazanie pieniędzy, nie interesują się też zgromadzonymi oszczędnościami i nie informują osób postronnych o planowanych akcjach.

 

- Apelujemy, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie pieniędzy – kończy oficer prasowy