Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

MOST JAGIEŁŁY - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza 2020

Zdjęcie aktualności MOST JAGIEŁŁY - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza 2020

Po dwóch udanych edycjach wydarzenia „Most Jagiełły - Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza” ponownie zapraszamy miłośników historii, średniowiecza i rekonstrukcji historycznych do Czerwińska nad Wisłą, w dniach 28-30 sierpnia. Organizatorzy zapewnią mnóstwo atrakcji nawiązujących do kolejnej rocznicy przeprawy przez Wisłę wojsk króla Władysława.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, na widzów czekać będzie średniowieczny obóz rycerski, jarmark dawnych rzemiosł oraz zmagania rekonstruktorów na turniejach i pokazach łuczniczych czy rycerskich. Nie zabraknie także warsztatów, zabaw i rozrywek plebejskich oraz rejsów na tradycyjnych łodziach flisackich. W sobotni wieczór odbiorcy wydarzenia zobaczą teatr ognia. Z wydarzenia skorzystają osoby w każdym wieku, a uczestnictwo w nim jest bezpłatne. Preludium sobotnio - niedzielnych wydarzeń to pokaz filmu „Habit i zbroja” w piątek o godz. 19.00 w Sali Teatralnej przy Bazylice Czerwińskiej.

Wydarzenie rozpocznie się na Bulwarze Wiślanym o godzinie 11.00, gdzie nastąpi symboliczne połączenie wojsk polskich i litewskich oraz popłyną gawędy historyczne „O czym szumią miecze, czyli pokazy walk i uzbrojenia rycerzy” „Dworska maskarada, czyli pokaz mody prosto ze średniowiecza” i „Kronika konfliktu, czyli opowieść o batalii grunwaldzkiej”. Tam też będzie można skorzystać z rejsów tradycyjnymi łodziami drewnianymi, w tym „Darem Mazowsza” Fundacji Rok Rzeki Wisły, wziąć udział w warsztatach historyczno-bajkowych i obejrzeć pokazy chorągwiarzy średniowiecznych. Po przejściu do ogrodów klasztornych o godzinie 13:00, w scenerii średniowiecznego obozu rycerskiego odbędą się warsztaty rzemieślnicze - czerpanie papieru, kaligrafia, kowalstwo, garncarstwo, tkactwo, a także stanowisko szewca, snycerza, szycia strojów, prezentacja strojów bojowych i broni, pokazy średniowiecznych chorągwiarzy, warsztaty i pokazy kuchni średniowiecznej i zielarstwa.

Głos prowadzący imprezy to tradycyjnie błazen Jajosz, a o oprawę muzyczną zadba zespół muzyki dawnej – FleurDeLis.

Pojawią się kramy średniowieczne i stoiska z różnymi przysmakami regionalnymi. Kolejna atrakcja to turnieje, w których będą rywalizować rekonstruktorzy i pokazy walk rycerskich oraz łucznictwa historycznego. Przewidujemy także różne atrakcje zarówno dla dzieci jak i dorosłych – pokazy i warsztaty tańców dawnych, pokazy sokolnika, stanowisko średniowiecznego astronoma. Ok. godziny 18:00 ogłoszenie wyników turniejów i wręczenie nagród.
Uwieńczeniem pierwszegodnia będzie wieczorny pokaz fireshow, czyli teatr ognia.

Drugi dzień pikniku rozpocznie się również o godzinie 11.00 rano i organizatorzy przewidują dla odwiedzających możliwość skorzystania z warsztatów rzemiosła dawnego i innych atrakcji podobnie jak w pierwszym dniu wydarzenia. Swoje magiczne sztuki pokaże średniowieczny alchemik. Dla chętnych widzów przewidujemy rozrywkę - walki na miecze piankowe i tor łuczniczy dla widzów oraz ciekawą grę terenową. Dodatkowo o godzinie 12:30 zostanie odprawiona tradycyjna Msza Święta łacińska w pięknej oprawie muzycznej.

Zakończenie imprezy planowane jest na godzinę 14.00.