Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Nas już nie będzie a murale pozostaną" - Płońsk dla Niepodległej 1920-2020

Zdjęcie aktualności

Już sporo czasu minęło od zakończenia wakacji a tym bardziej od kulminacyjnych wydarzeń związanych z obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, ale świętowanie zwycięstwa nad bolszewikami wciąż trwa. Na ścianach dwóch bloków przy ul. Klonowej w Płońsku powstają murale, które mają pozostawić ślad na długie lata.

 

Płońsk dla Niepodległej 1920-2020” to nazwa projektu, na które Miejskie Centrum Kultury otrzymało dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory udało się zorganizować Rodzinny Biwak Strzelecki, pokaz filmu niemego z muzyką na żywo, wystawę poświęconą marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu czy piknik patriotyczny w Arcelinie połączony z rekonstrukcją bitwy.

 

- Druga część tego projektu to wykonanie dwóch murali na ścianach bloków przy ul. Klonowej, które także będą upamiętniały stulecie Bitwy Warszawskiej. 26 września będzie m.in. odsłonięcie i terenowa gra miejska, którą przygotowują strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk - wyjaśnia Marzena Kunicka, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku.

 

Wspomniana Jednostka Strzelecka 1006 oraz Urząd Miejski są partnerami realizowanego projektu. Murale to ślad, który pozostanie na długie lata – dodaje dyrektor.

 

- Przede wszystkim cały projekt ma jedną, niebywałą zaletę – to będzie coś trwałego, m.in. te murale, coś co Płońsk będzie miał na długie lata. Nas nie będzie, a myślę, że te murale jeszcze tak – przyznaje Marzena Kunicka.

 

Pierwszy z murali już powstał, drugi powoli zapełnia ścianę bloku przy ul. Klonowej. Autorem obu projektów jest ilustrator, projektant, animator i twórca streetartowy – Igor Chołda, znany także pod pseudonimem Aqualoopa. Artysta jest m.in. laureatem pierwszej nagrody w konkursie na mural poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie, który został zrealizowany na dziedzińcu metro Centrum w Warszawie.