Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

"Nic nie zastąpi żywej lekcji historii" - strzelecki biwak na 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Zdjęcie aktualności

„Nic nie zastąpi żywej lekcji historii” – niejednokrotnie to zdanie słyszeliśmy w czasie niedzielnego Strzeleckiego Biwaku Rodzinnego zorganizowanego wspólnie przez Jednostkę Strzelecką1006 oraz Miejskie Centrum Kultury. Cofnęliśmy się o 100 lat, aby poczuć atmosferę tych czasów.

Stroje z epoki, rekonstrukcje historyczne czy gry wojskowe – to wszystko sprawiło, że 100. rocznica Bitwy Warszawskiej nie była tylko pustym świętowaniem, ale i lekcją dla najmłodszych.

- Jest to lekcja historii w formie zabawy, bo żeby dzisiaj dotrzeć do tych najmłodszych trzeba to w takiej lekkiej i przystępnej formie pokazywać, jednocześnie uświadamiając jakie wydarzenie, co chcemy upamiętnić, dlaczego akurat w tym miejscu, dlaczego jest to związane z Płońskiem, żeby już od najmłodszych lat nasza młodzież i nasze dzieci miały świadomość, że mieszkamy w takim specyficznym miejscu Europy, świata i Polski, gdzie miały miejsce wydarzenia historyczne i one miały znaczenie dla rozstrzygnięcia Bitwy Warszawskiej, dla rozstrzygnięcia tej wojny i z tego możemy być dumni - podkreślał st. chor. Marek Sabalski z Jednostki Strzeleckiej 1006 w Płońsku.

Z tak przygotowanej lekcji dla najmłodszych zadowoleni byli rodzice, o czym mówiła nam Anna Budkowska.

- Jest to coś bardzo ciekawego, bardzo łatwo jest przekazać dzieciom w ten sposób kawałek historii, która nas bezpośrednio dotyczy i jest bliska naszemu sercu. Dzieci łatwiej rozumieją pewne sprawy widząc jak to jest zorganizowane, widząc stroje z epoki, widząc także zaangażowanie innych dorosłych osób, że jest to po prostu warte uwagi i zaangażowania – zaznaczała Anna Budkowska.

Taka forma zapoznawania się z historią Polski jest najlepsza – dodawała dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Płońsku, Marzena Kunicka.

- Ja myślę, że nie ma lepszej lekcji historii jak taka żywa forma. Jest ona bardzo atrakcyjna, bo mamy śpiewanie, taniec, wszystko oczywiście w atmosferze lat 1920-1922. Mamy przecież oryginalne, zaczerpnięte z podręcznika gry z tych czasów. Cała ta oprawa, czyli mundury, oryginalny punkt werbunkowy, karta mobilizacyjna, także ja myślę, że nic nie zastąpi takiej żywej lekcji – podkreślała dyrektor.

Aby świętowanie 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Płońsku pozostawiło po sobie ślad, na fasadzie jednego z bloków przy ul. Klonowej powstanie specjalny mural. Jego odsłonięcie planowane jest na koniec września tego roku.