Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Niepełnosprawny Dawid mieszka i śpi … w kurniku

Zdjęcie aktualności Niepełnosprawny Dawid mieszka i śpi … w kurniku

 

To sytuacja, która w XXI wieku w takim kraju jak Polska nie powinna mieć miejsca. W miejscowości Strubiny w gminie Płońsk, mieszka niepełnosprawny Dawid Wielechowski (niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim). Mieszka i śpi w budynku, które wcześniej było … kurnikiem. W pomieszczeniu nie ma prądu i bieżącej wody, a jego dachem nad głową jest kawałek znalezionej blachy i folii. Jak doszło do tak przerażającej historii? Duży wpływ miał pożar domu w 2021 r. i konflikt rodzinny, do którego doszło po spaleniu dotychczasowego domu. Sytuacja bez rozwiązania i zgody pozostaje do dziś. Symbolicznym obrazkiem jest kłódka zawieszona nad klamką, która uniemożliwia dostanie się do środka. Dawid przez jakiś czas mieszkał z babcią, ale od kilku miesięcy jego domem stał się mały kurnik. Mężczyzna szuka pomocy i chce uwolnić się od swojego koszmaru.

 przyznaje Dawid w rozmowie z Radiem Płońsk.

Czy Dawid może liczyć na pomoc ośrodka pomocy społecznej? Sprawa wskutek konfliktu rodzinnego jest skomplikowana. GOPS w gminie Płońsk ma związane ręce i czeka na sądowe rozwiązanie, gdyż aktualnie nie ma możliwości pojawienia się na działce.

 tłumaczy Ewa Stawska, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Płońsku.

Najbliższe tygodnie nie nastrajają w żaden sposób optymizmem. Kolejne noce są coraz chłodniejsze. Dawid w pomieszczeniu, gdzie śpi nie może liczyć na ogrzewanie. Szuka pomocy. Oby w tej smutnej historii udało się oszukać czas i nie doprowadzić do tragedii.