Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Nocne zwiedzanie muzeów i zamku. 'Noc Muzeów 2022' w Ciechanowie

Zdjęcie aktualności Nocne zwiedzanie muzeów i zamku. 'Noc Muzeów 2022' w Ciechanowie

 

Przed nami Noc Muzeów - jedyna taka noc w roku. Wydarzenie kulturalne to nic innego, jak udostępnienie muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych. W tym roku odbędzie się w sobotę (14 maja). Do akcji, jak co roku przyłączyło się Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie. Muzealnicy zapraszają do swoich obiektów: na ul. Warszawską, na zamek i do Gołotczyzny.


 
Z kolei w budynku ekspozycyjnym na ul. Warszawskiej będzie można zobaczyć wystawę „Ikona – przestrzeń wciąż żywa” czy „Obrazy z domów naszych przodków". Przewidziano też warsztaty dla dzieci.


 
Między obiektami będzie kursował specjalny autobus. Rozkład znajdziecie na stronie internetowej muzeum. Bezpłatnie tego dnia między 18.00, a 22.00 można również zwiedzać Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Składa się z kilku obiektów usytuowanych na terenie 22-hektarowego zabytkowego parku krajobrazowego w stylu angielskim. Są to: neogotycki pałacyk z lat 40. XIX w., dwór, oficyna dworska, powozownia – mieszczące ekspozycje muzealne, oranżeria oraz zabudowania pofolwarczne mieszczące zaplecze edukacyjne, stajnię i ptaszarnię.
Poza terenem parku zwiedzać można Kościół z kryptą grobową, w której pochowany jest Zygmunt Krasiński z rodziną. Podczas tegorocznej akcji "Noc muzeów" Muzeum Romantyzmu w Opinogórze zaprasza na warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi „Wyspacerowane dzieła sztuki” (folwark), „Wokół rękopisu Zenona Belina Brzozowskiego z podróży J. Słowackiego na Wschód” (dwór Krasińskich) – prezentacja rękopisu wraz z dyskusją Macieja Belina Brzozowskiego, Antoniego Belina Brzozowskiego, prof. Marka Troszyńskiego oraz prof. Bartosza Korzeniewskiego.
Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu „Dwustolecie polskiego romantyzmu” z programu Edukacja kulturalna MKiDN realizowanego przez Ośrodek Badań nad Pamięcią Zbiorową i Studiów Muzealnych. Wśród atrakcji także „Balladyna” - spektakl gościnny Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku (park, teren przed oranżerią). Bezpłatne zwiedzanie krypt: godz. 19.00 i godz. 21.00 (zbiórka przy pomniku Zygmunta Krasińskiego).