Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Nowa ścieżka, elektryczne rowery, trzy parki. Gołotczyzna w nowej odsłonie

Zdjęcie aktualności Nowa ścieżka, elektryczne rowery, trzy parki. Gołotczyzna w nowej odsłonie Nowa ścieżka ma 7 km długości i prowadzi od kąpieliska na ciechanowskim Krubinie do kompleksu dworkowo-parkowego w Gołotczyźnie | fot. KŻ

 

Można już korzystać z nowej trasy rowerowej łączącej Ciechanów i Gołotczyznę. Ponad 7-kilometrowa ścieżka zaczyna się przy kąpilisku Krubin i prowadzi prosto do kompleksu dworkowo-parkowego z Muzeum Pozytywizmu.

-  Jestem pewna, że Gołotczyzna na nowo ożyje - mówi Joanna Potocka-Rak, starosta ciechanowski.


 

Kontynuacją prac będzie budowa zupełnie nowego parku rekreacyjno-poznawczego w Gołotczyźnie. Na ponad 5 hektarach znajdą się m.in. tężnie solankowe i park wodny z edukacyjnymi elementami. Zielona przestrzeń powstanie w przyszłym roku w sąsiedztwie muzeum.

- Park zostanie podzielony na tematyczne strefy - dodaje starosta Potocka - Rak.


Park zostanie ukończony do przyszłorocznych wakacji. Cała inwestycja pochłonie ponad 9 mln zł, z czego ścieżka rowerowa kosztowała 3 mln zł. Samorząd Województwa Mazowieckiego dołożył do całego projektu 4 mln zł. Także w przyszłym roku powiat będzie chciał zakupić elektryczne rowery dla turystów.Dzięki ścieżce rowerowej łączącą Gołotczyznę z Ciechanowem stworzony został nowy szlak historyczno-turystyczny między Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, Zamkiem Książąt Mazowieckich w Ciechanowie oraz Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Przypomnijmy, w przyszłym roku także powstanie ciekawa inwestycja na terenie istniejącego parku Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, która wygrała w zeszłorocznym głosowaniu budżetu obywatelskiego Mazowsza. Zbudowany zostanie park sensoryczny m.in. ze strefą wzrokową, dotykową, zapachową i słuchową.

- Trwają ostatnie ustalenia - mówi p.o. dyrektora Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Robert Kołakowski.

Obiekt będzie przyjazny osobom niepełnosprawnym. Powstaną między innymi ścieżki sensoryczne pokryte różnorodnymi nawierzchniami, ławki dźwiękowe czy tablice z opisami poszczególnych stref w języku Braille’a. W projekcie przewidziana jest także budowa tężni solankowej, wiaty biesiadnej z możliwością grilla czy biblioteczką plenerową. Całość dopełniać będą kompozycje roślinne.

A my już dziś zapraszamy do Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie, gdzie w parkowym otoczeniu znajduje się kompleks kilku budynków m.in. willa i dworek. Zachęca do zwiedzania miejscowy kustusz muzealny Jarosław Wałaszyk.

 

Muzeum czynne jest od 9.00 do 17.00, a od października do kwietnia godzinę krócej.