Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Nowe wnioski z Tarczy 3.0 już na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Zdjęcie aktualności Nowe wnioski z Tarczy 3.0 już na Platformie Usług Elektronicznych ZUS

Nowe rozwiązania wprowadzone Tarczą 3.0 spowodowały konieczność dokonania zmian w niektórych wnioskach o wsparcie z ZUS. Od 26 maja są one udostępnione na portalu Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Zmiany dotyczą wniosków osób ubiegających się o świadczenie postojowe (wniosek RSP-D) oraz zwolnienia z opłacania składek (wniosek RDZ). I tak w pierwszym dokumencie (RSP-D) zmieniono treść oświadczenia dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności – data została zmieniona z 1 lutego 2020 r. na 1 kwietnia 2020 r. W przypadku wniosku RDZ uwzględniono nowe grupy osób, które mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za określone okresy oraz dodano niezbędne oświadczenia.

Tarcza 3.0 pozwala skorzystać ze zwolnienia ze składek samozatrudnionym, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 roku.

- Największa zmiana to to, że teraz ze zwolnienia z obowiązku opłacania składek będą mogli korzystać również samozatrudnieni, których przychód przekroczy 300% miesięcznego przeciętnego wynagrodzenia, ale za to ich dochód nie może przekroczyć 7 tysięcy złotych. Ponadto ze zwolnienia mogą teraz skorzystać także przedsiębiorcy na tzw. uldze na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj nawet, jeśli zostały opłacone – informuje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. mazowieckim.

Ponadto nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br. Aby starać się o świadczenie postojowe należy wykazać 15% spadek przychodu (np. na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15% od przychodu w marcu).

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.