Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Nowe wskazania dotyczące Komunii i Chrztu Świętego

Zdjęcie aktualności Nowe wskazania dotyczące Komunii i Chrztu Świętego

W związku z łagodzeniem obostrzeń związanych z panującą pandemią COVID-19 pojawiają się liczne prośby i pytania dotyczące możliwości organizacji Pierwszej Komunii Świętej w tym roku szkolnym – informuje płocka kuria diecezjalna.

Wikariusz biskupi ds. sakramentalnych, ks. Piotr Grzywaczewski, przekazuje, że ponieważ szkoły wciąż kontynuują pracę zdalną, a uczniowie klas I-III mają możliwość uczęszczania na zajęcia opiekuńczo–wychowawcze, grupowe uroczystości pierwszokomunijne w diecezji są przełożone na okres powakacyjny.

- Za zgodą proboszcza i na wyraźną, pisemną, umotywowaną dobrem duchowym dziecka prośbę rodziców oraz przy ich zaangażowaniu możliwe jest natomiast indywidualne, bądź w małych, kilkuosobowych grupach, przygotowanie i celebrowanie z dzieckiem sakramentu pokuty i pojednania oraz celebrowanie uroczystości Pierwszej Komunii Świętej w dowolnym dniu tygodnia – informuje ks. Grzywaczewski - przygotowanie i celebracje mogą odbywać się w kościele z uwzględnieniem obowiązującego limitu osób i przy zachowaniu właściwego dystansu, a w przygotowaniach można roztropnie wykorzystywać także komunikację on-line – dodaje.

Powrót do grupowego sposobu przygotowania i przeprowadzenia uroczystości będzie możliwy po otwarciu szkół i rozpoczęciu zajęć z religii w szkole. Nowe wskazania dotyczą także Chrztu Świętego. Jeśli rodzice dziecka proszą o udzielenie sakramentu, można obecnie zorganizować stosowną liturgię, biorąc pod uwagę aktualne wskazania sanitarne władz państwowych.