Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Obserwatorium i planetarium w dawnej wieży ciśnień? Czekamy na decyzję w sprawie przyznania dofinansowania

Zdjęcie aktualności Obserwatorium i planetarium w dawnej wieży ciśnień? Czekamy na decyzję w sprawie przyznania dofinansowania

 

W marcu tego roku płoński ratusz złożył wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach którego budynek dawnego dworca PKP oraz znajdująca się w jego sąsiedztwie wieża ciśnień mają zostać przebudowane. Jeszcze w listopadzie mamy się dowiedzieć czy wniosek otrzyma resortowe wsparcie.

 

Samo zadanie obejmuje przebudowę i remont zespołu zabytkowych budynków dawnego dworca PKP oraz wieży ciśnień wraz z zagospodarowaniem terenu i zakupem wyposażenia, ponieważ budynki mają pełnić funkcję muzeum oraz planetarium i obserwatorium astronomicznego. Zadanie obejmuje również wymagane programem działania kulturalno-edukacyjne oraz szkoleniowe.

 

- Staramy się o rewitalizację wieży ciśnień i zrobienie tam obserwatorium. Oprócz tego, że będzie tam obserwatorium to planujemy tam także małe planetarium, co jest o tyle ważnym zabiegiem, że planetarium jest niezależne od pogody i wszelkich innych okoliczności. Jeżeli nie mamy pogody, możemy robić zajęcia w planetarium. W tej chwili mamy przygotowany projekt, łącznie z wyposażeniem całego obserwatorium, jest złożony wniosek o dofinansowanie do Urzędu Marszałkowskiego i czekamy na informację czy otrzyma on pomoc finansową - wyjaśnia Adam Derdzikowski, założyciel Koła Miłośników Astronomii im. Jana Walerego Jędrzejewicza działającego w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku.

 

Cały projekt pochłonie z miejskiego budżetu ponad 7,5 mln zł. Dodatkowo, ratusz stara się o sfinansowanie zadania w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jest on wsparciem dla samorządów w celu przeciwdziałania skutkom epidemii COVID - 19. W przypadku Płońska pieniądze te mają zostać wykorzystane także na budowę ulicy Szkolnej oraz rewitalizację zabytkowej przestrzeni architektonicznej płońskiego rynku.