Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Ochrona drzewostanu płońskiego nadleśnictwa

Zdjęcie aktualności Ochrona drzewostanu płońskiego nadleśnictwa Nadleśnictwo Płońsk

Stan lasów na terenie Nadleśnictwa Płońsk można określić jako dobry, jednak jak w każdym świecie żywym występują zagrożenia, które wpływają na stan drzewostanu.

 

Są to zagrożenia ze strony przyrody nieożywionej np. huraganowe wiatry, okiść, mróz czy też pożary oraz przyrody ożywionej, do której zalicza się też działanie ludzi, ale przede wszystkim gradacje szkodników, które osłabiają nasze drzewostany.

- Gradacje szkodników, które objadają czy liście czy igły, korniki, choroby grzybowe, bo większość lasów Nadleśnictwa Płońsk rośnie na terenach porolnych. Takim mankamentem takiej lokalizacji tych drzewostanów jest to, że narażone są na występowanie grzyba, który nazywany jest chubą korzeni. Poza tym opieńki są takim czynnikiem, który osłabia nasze drzewostany - wymienia, Tomasz Józwiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Płońsk.

Ochrona lasów jest jednym z zadań, które należą do Nadleśnictwa Płońsk. Zadania te polegają m.in. na diagnozowaniu stanu drzewostanu, a następnie zastosowaniu odpowiednich działań, by przeciwdziałać niszczeniu drzew m.in. przez różne owady jak opiętka, który atakuje drzewostan dębowy czy kornika, atakującego drzewostan świerkowy.