Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Od maja ciemniej na ulicach Sochocina

Zdjęcie aktualności Od maja ciemniej na ulicach Sochocina

Egipskich ciemności mieszkańcy Sochocina obawiać się nie muszą, ale na ulicach miejscowości będzie dużo ciemniej już od początku maja. Urząd Gminy podjął decyzję, że lampy oświetleniowe włączane będą o zachodzie słońca, ale punktualnie o północy zgasną.

Wszystko podyktowane jest „oszczędnościami w gminnym budżecie oraz ma związek ze znacznym spadkiem przemieszczania się mieszkańców z powodu trwającej epidemii koronawirusa” – czytamy w komunikacie sochocińskiego urzędu. Wpływy do budżetu są dużo niższe wyjaśnia wójt Jerzy Ryziński.

- W tej chwili mamy mniejsze wpływy do budżetu związane z różnego rodzaju staraniami się inwestorów o umorzenie podatku i dlatego staramy się, gdzie to jest możliwe, oszczędzać pieniądze, żebyśmy mogli w jakiś sposób zrealizować część inwestycji, które są zaplanowane. Jednocześnie chcemy zabezpieczyć środki na inne sprawy związane z funkcjonowaniem gminy – wyjaśnia wójt.

Nowe zasady funkcjonowania ulicznego oświetlenia pozwolą zaoszczędzić nawet do 140 tys. zł, dodaje Jerzy Ryziński.

- Zaoszczędzimy około 40% ogólnych kosztów, które są związane z utrzymaniem oświetlenia ulicznego. Te koszty wynoszą 300-350 tys. zł w skali roku. Także jest to dosyć pokaźny wydatek z gminnego budżetu – zaznacza wójt.

Urząd Gminy w Sochocinie dodaje, że decyzja została podjęta w związku ze spodziewanym spadkiem dochodów gminy z tytułu lokalnych podatków oraz udziałów we wpływach z podatku PIT i CIT, a także ze względu na wymagania mieszkańców odnośnie do bieżącego utrzymania m.in. dróg, ulic czy placów.