Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Od początku kwietnia odnotowano ponad 140 utonięć! Czarne punkty nad wodą ostrzegają przed niebezpiecznymi miejscami

Zdjęcie aktualności Od początku kwietnia odnotowano ponad 140 utonięć! Czarne punkty nad wodą ostrzegają przed niebezpiecznymi miejscami

Na terenie Mazowsza zlokalizowanych jest 143 czarnych punktów nad wodą. Ostrzeżenia informują o miejscu, w którym dochodziło do utonięć lub niebezpiecznych sytuacji i jednocześnie zalecają zrezygnowanie z kąpieli. Na terenie powiatu płońskiego spotkamy 9 takich punktów.

 

Niebezpieczeństwa drogowe czyhające na kierowców oznaczone są na wiele sposobów, tymczasem woda nie daje aż tylu możliwości. Najczęściej wypadki zdarzają się w miejscach niestrzeżonych lub na dzikich plażach. Ze statystyk wynika, że częściej dochodzi do utonięć nad rzekami, jeziorami czy nawet stawami niż nad morzem, dlatego też na terenie całego Mazowsza spotkać możemy tzw. czarne punkty wodne.

 

- Czarnymi punktami oznaczane są miejsca, w których w ostatnim czasie doszło do utonięcia, bądź też zostały wskazane jako miejsca niebezpieczne, gdzie nie wiadomo jak jest głęboko czy też nie wiadomo jaki jest grunt, co znajduje się na dnie zbiornika. U nas na terenie powiatu płońskiego wskazanych jest 9 punktów - wyjaśnia podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska z Komendy Powiatowej Policji w Płońsku.

 

Zlokalizowane są one w Michalinku, Lutomierzynie, Krajkowie, Sochocinie, Bolęcinie, Dalanówku, Arcelinie, Czerwińsku nad Wisłą i w Przyborowicach Dolnych.

 

- W większości są to wyrobiska, stare żwirownie, wyrobiska gliny i są to miejsca niesprawdzone, w których dochodziło do utonięć, bądź też do niebezpiecznych sytuacji. W takich miejscach zdecydowanie nie należy się kąpać. Należy po prostu odpuścić sobie tę kąpiel i wybrać takie miejsce, gdzie jest ratownik, gdzie jest jakakolwiek pomoc z zewnątrz – podkreśla rzecznik.

 

Na terenie całego województwa oznaczono aż 123 czarne punkty nad wodą. Z danych przekazanych przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wynika, że tylko w minioną niedzielę na terenie kraju utonęły 3 osoby a od początku kwietnia Komenda Główna Policji odnotowała aż 143 utonięcia.