Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Oddali hołd powstańcom styczniowym przy Pomniku Miejsca Pamięci Narodowej

Zdjęcie aktualności Oddali hołd powstańcom styczniowym przy Pomniku Miejsca Pamięci Narodowej

 

Podczas obchodów 158. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego Jednostka Strzelecka 1006 oraz ciechanowski okręg Jednostki Strzeleckiej Związku Piłsudczyków RP działający na terenie Załusk i Chociszewa odwiedziły 10 miejscowości związanych z wydarzeniami sprzed prawie 160 lat, w tym Raciąż.

W sobotę, 23 stycznia o godz. 14.10 przy Pomniku Pamięci Narodowej w Raciążu uczczono pamięć Powstańców Styczniowych; został odczytany rys historyczny, przeprowadzono salwę honorową, oraz złożono kwiaty i znicze przy pomniku, wszystko w asyście pocztów flagowych i pocztów sztandarowych. W uroczystościach w Raciążu uczestniczyli: burmistrz Mariusz Godlewski, członek Zarządu Powiatu Płońskiego Artur Adamski, Przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Chrzanowski, oraz Pluton Strzelecki z Raciąża.

- Powstanie styczniowie to był zryw heroiczny, w którym zginęło dużo ludzi, a który mimo tej ilości przelanej krwi nie przyniósł takich rezultatów jakie w nim pokładano. Jednym z nich była Bitwa pod Raciążem. Bardzo dziękuję dowództwu, całej Jednostce Strzeleckiej za to, że dzięki wam mogliśmy upamiętnić to wydarzenie w Raciążu pod pomnikiem. Dziękuję jeszcze raz wszystkim i cześć pamięci powstańców - powiedział Mariusz Godlewski, burmistrz Raciąża.

Ostatnim przystankiem na mapie 10 miejscowości, w których upamiętniono poległych powstańców było Bożewo, gdzie oddano hołd poległym przy Tablicy Pamięci Powstańców Styczniowych. Cześć ich pamięci!