Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Oddziały przedszkolne w gm. Załuski otwarte od poniedziałku

Zdjęcie aktualności Oddziały przedszkolne w gm. Załuski otwarte od poniedziałku

Nie od 6 a 11 maja oddziały przedszkolne na terenie gminy Załuski znów zostaną otwarte. Swoją działalność wznawiają tylko dwie placówki w Stróżewie i Szczytnie, ponieważ zainteresowanie rodziców w pozostałych, a więc w Kroczewie i Kamienicy, było znikome.

Istnieje jednak możliwość dołączenia do zajęć w działających od poniedziałku szkołach. Wójt gminy Załuski Kamil Koprowski zapewnia, że przestrzegane będą wszystkie rekomendacje Głównego Inspektoratu Sanitarny.

- Przede wszystkim będziemy kierować się bezpieczeństwem i zdrowiem dzieci. Będziemy starali się wypełniać wszystkie wytyczne GIS, które otrzymaliśmy na piśmie. My będziemy te środki bezpieczeństwa dodatkowo rozszerzać. U nas będą bardzo małe grupy, 4-5 osobowe. Będziemy szczególny nacisk kładli na dezynfekcję i zachowanie szczególnych środków ostrożności – zapewnia Kamil Koprowski.

W wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego znalazły się zalecenia dotyczące m.in. liczebności grup oraz minimalnej przestrzeni do wypoczynku, zabawy i zajęć. Zgodnie z nimi - grupa powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, z której należy usunąć przedmioty, których nie można łatwo i skutecznie dezynfekować. GIS zaleca, aby dyrektorzy uniemożliwili kontakty poszczególnych grup dzieci oraz maksymalnie ograniczyli kontakty z osobami z zewnątrz. W wytycznych zostały opisane także zalecenia w zakresie organizacji żywienia. Dotyczą one m.in. utrzymania wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych i sztućców. GIS rekomenduje zmianowe wydawanie posiłków, czyszczenie blatów i poręczy krzeseł po każdej grupie.

- Wcześniej dzieci były dowożone przez szkolny autobus, a teraz, z uwagi na bardzo małą liczbę dzieci w skali gminy, bo będzie to pewnie tylko 18 dzieci, uznałem, że nie byłoby to także efektywne i gdy liczba dzieci wzrośnie, wtedy przywrócimy dowożenie – wyjaśnia Kamil Koprowski - Na razie rozpoczynamy małymi krokami obserwując co dalej będzie się działo, jakie będzie zainteresowanie i nie ukrywam, że traktujemy to jako próbę generalną przed całkowitym otwarciem szkół – przyznaje wójt.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej - decyzja o powrocie do stacjonarnej formy nauczania zostanie podjęta w drugiej połowie maja.