Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

„Odrywając się od ziemi zapominam o wszystkich problemach”

Zdjęcie aktualności „Odrywając się od ziemi zapominam o wszystkich problemach”

„Odrywając się od ziemi zapominam o wszystkich problemach” stwierdza Jerzy Mikołajczyk – prowadzący w Płońsku gabinet stomatologiczny, który po odłożeniu narzędzi dentystycznych oddaje się swojej pasji – szybownictwu.

Na swoim koncie ma już udziały w międzynarodowych zawodach co zaprocentowało sporym doświadczeniem i specjalistyczną wiedzą, dzięki której można wykonywać długie i szybkie przeloty.

- Zostawia się wszystkie problemy na ziemi, góra to inny świat. Człowiek przenosi się w ogóle gdzieś wyżej - stwierdza Jerzy Mikołajczyk – Niektórzy mówią, że jest się bliżej „szefa”, tego u góry. Też może trochę prawdy w tym jest. A czy jest adrenalina? Czy piękne widoki? Tak, to jest wszystko w jednym. Musi być wiedza, możliwość korzystania z tej „benzyny”, którą dają nam prądy i wiedza meteorologiczna pozwalająca na wykonywanie długich i szybkich przelotów w różnych warunkach i miejscach. To jest coś co, jeżeli ktoś rozpocznie, to nie ma takowego, który by zrezygnował – przyznaje Mikołajczyk.

Jego przygoda z szybownictwem miała zacząć się pod koniec szkoły średniej, ale drobne kłopoty sprawiły, że do latania wrócił dopiero pod koniec lata 90-tych.

Szybownictwo pozwala zwiedzić najpiękniejsze zakątki świata, choć niebezpiecznie sytuacje również się zdarzają - dodaje Jerzy Mikołajczyk.

- Latamy na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, a także na Ukrainie i Węgrzech. Oczywiście w bardzo dużej liczbie miejsc w Polsce. Były wypadki, ale coś czuwa nade mną i wychodziłem z tego obronną ręką, choć często szybowiec był znacznie uszkodzony. Przede wszystkim to czynnik ludzki powoduje, że dochodzi do takich sytuacji. Dla przykładu w szybownictwie jest tak, że jeżeli już się przymierzymy do lądowania, to nie ma odejścia na drugi krąg. Trzeba po prostu lądować, bo nie ma silnika i jak już się podejmie decyzję o lądowaniu to nie ma zmiłuj. Trzeba wylądować w tym miejscu, ale z góry nie wszystko jest widoczne – wyjaśnia Jerzy Mikołajczyk.

Rozmowę na temat szybownictwa kontynuować będziemy w audycji Gość Radia Płońsk w najbliższy poniedziałek (25.05) o 10:30.