Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Restauratorzy zwolnieni z opłaty koncesyjnej? Znamy stanowisko płońskiego ratusza

Zdjęcie aktualności Restauratorzy zwolnieni z opłaty koncesyjnej? Znamy stanowisko płońskiego ratusza

 

Powraca temat ewentualnego zwolnienia płońskich restauratorów z tzw. opłaty koncesyjnej, czyli opłaty za sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu ich sprzedaży. Pomysł zwolnienia oraz zwrotu trzeciej raty lub zwrócenia 1/3 kwoty wniesionej jednorazowo za cały 2020 rok pojawił się na ostatniej sesji Rady Miejskiej. Wydział Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej płońskiego ratusza opublikował właśnie swoje stanowisko w tej sprawie.

 

Czytamy w nim, że „rada gminy może zwolnić z opłaty lub przedłużyć termin na jej wniesienie przedsiębiorców, którzy wnieśli ją jednorazowo”. Na terenie miasta funkcjonuje 20 punktów gastronomicznych, które posiadają zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, ale jedynie dwa z nich uiściły opłatę jednorazowo za cały 2020 rok.

 

- Nadal uważam, że jest możliwa pomoc samorządu w zakresie funkcjonowania w różnych obszarach, zwłaszcza w okresie pandemii. Miasto powinno pomagać swoim mieszkańcom czy to właścicielom czy usługodawcom gastronomii. Można byłoby sporządzić uchwałę w sprawie zwolnienia z ponoszenia odpłatności za koncesję, z której punkty nie mogą korzystać. Nie można ponosić kosztów za usługę, której nie możemy realizować - komentuje interpelująca w tej sprawie radna Agnieszka Piekarz.

 

Zdaniem Wydziału Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej zwolnienie przedsiębiorców, o których mowa w interpelacji, jest nieuzasadnione.

 

Przypomnijmy tylko, że w Ciechanowie branża gastronomiczna została zwolniona z obowiązku wniesienia pierwszej raty za 2021 rok. Tym, którzy wpłacili kwotę jednorazowo zostanie natomiast zwrócona 1/3 jej wysokości, a termin na wniesienie drugiej oraz trzeciej raty przedłużony do końca października. Jak zapowiada ciechanowski ratusz - w przypadku utrzymania przez rząd dalszego zakazu działalności dla branży gastronomicznej miasto rozszerzy zwolnienie na kolejne raty.