Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Płońsk pokłonił się bohaterom bitwy z 1920 roku

Zdjęcie aktualności Płońsk pokłonił się bohaterom bitwy z 1920 roku

 

Za nami miejskie obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej w Płońsku. Tradycyjnie rozpoczęła je uroczysta msza św. odprawiona w kościele parafii pw. św. Michała Archanioła, po której uczestnicy przemaszerowali ulicami miasta na cmentarz parafialny. Tam odbyła się modlitwa przy grobach poległych w 1920 roku oraz okolicznościowe przemówienia.

- Pochód Armii Czerwonej, gdyby nie zatrzymał się na przedpolach Warszawy, dotarłby, zdaniem historyków do Berlina, a być może do Paryża (...). Swojego kraju, który dwa lata wcześniej wrócił na mapę Europy, bronili solidarnie studenci, chłopi, robotnicy, inteligenci, przedstawiciele różnych środowisk i wyznań – powiedział Andrzej Pietrasik, burmistrz Płońska

Oprócz gospodarza miasta okolicznościowe przemówienia wygłosili - w imieniu starosty Powiatu Płońskiego - Anna Czerniawska oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Wąsik. Obchody zakończyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Grunwaldzkiej, złożeniem kwiatów przez delegacje.