Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Płoński Bieg Niepodległości upamiętniający symboliczny dzień 11 listopada [FOTO + VIDEO]

Zdjęcie aktualności Płoński Bieg Niepodległości upamiętniający symboliczny dzień 11 listopada [FOTO + VIDEO] fot.: Radio PŁOŃSK 93,6 FM |

 

Dominika Adamska

Bieg z okazji 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości za nami! Uczestnikami byli zarówno dzieci i młodzież do lat 16 jak i dorośli. Zawody składały się z mini biegu o krótszym dystansie dla najmłodszych oraz biegu głównego na 5 km dla dorosłych. Zacięta rywalizacja w czasie Biegu Niepodległości towarzyszyła wśród kobiet jak i mężczyzn. Było bardzo rodzinnie, ambitnie, ogromne emocje towarzyszyły nie tylko uczestnikom biegów, ale i ich rodzinom, znajomym, którzy bacznie oglądali cały przebieg uroczystości na miejscu i kibicowali im.

O tym jak podobała się organizacja i jak oceniają zawody powiedzieli zapytani przez nas mieszkańcy Płońska i okolic.

Na pewno znajdziemy wśród Was zagorzałych sympatyków historii a także innych ciekawych jak to dokładnie było. Więc łapcie od nas troszkę wzmianki w pigułce! Co roku świętujemy 11 listopada. Ale jak to z tym symbolicznym dniem było? Dlaczego akurat ten dzień a nie inny? Przyda nam się kilka myśli, refleksji o Niepodległej a także o świętowaniu jej odzyskania. Okres wojenny w wyniku wielu jego rozstrzygnięć, decyzji, upadku secesji a przede wszystkim dzięki własnym działaniom Polski po wielu dziesięcioleciach, pozwolił nam powrócić na mapy Europy. Istniało wiele przełomowych momentów wojny, które mogły stać się symbolem odzyskania niepodległości, jednak padło na wyznaczony 11 listopada. Listopad 1918 r. był to dla Europy wyjątkowo szczególny czas. Koniec I wojny światowej zwanej wówczas także Wielką Wojną, podsuwał narodowi polskiemu nadzieję na nowy porządek. Wybór tego dnia uzasadnić możemy na podstawie zawarcia rozejmu w „Compiègne 11 listopada 1918r.”, który zapieczętował ostateczną klęskę Niemiec. Wtedy to naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości a w dodatku nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął nasz kraj. Dlatego też, jest to święto narodowe najwyższej rangi.

A więcej szczegółów o przebiegu uroczystości i dodatkowych atrakcjach jakie były przygotowane dla gości wydarzenia mówi Starosta Powiatu Płońskiego Elżbieta Wiśniewska.

Na koniec odbyła się uroczysta dekoracja zwycięzców oraz wręczenie nagród, a na wszystkich uczestników zawodów czekał ciepły posiłek i herbata. Wideoreportaż i galeria zdjęć z wydarzenia dołączone poniżej.