Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Pomogli ponad setce dzikich zwierząt!

Zdjęcie aktualności Pomogli ponad setce dzikich zwierząt! Fot. Sowi dwór - ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt.

Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Sowi Dwór” w Jarocinie (gm. Baboszewo) jest jedynym tego typu ośrodkiem w powiecie płońskim. W ciągu minionego roku udało się pomóc ponad setce zwierząt, średnio co trzy dni do „Sowiego dworu” trafiało jakieś zwierzę, głównie ptaki.

- Głównie trafiały do nas maluchy, które musieliśmy odchować i to była pierwsza taka największa grupa. Zdecydowana większość ptaków, jeże, przygarnęliśmy też dwie sarny, po wypadkach. Drugą grupą, trochę mniejszą były zwierzęta poranione, czyli po wypadkach głównie, część z tych zwierząt udało się wyleczyć, wróciły do środowiska, część z nami została. I trzecia grupa, to jakieś takie dziwne przypadki, zwierzęta niekoniecznie chore, mieliśmy np. nura, taki bardzo egzotyczny ptak. Łącznie tych zwierząt było 115 - przekazuje Jakub Walicki z ośrodka „Sowi Dwór”.

52 zwierzęta wróciły do natury, 10 nadal przebywa w ośrodku. "Sowi Dwór" uzyskał również zezwolenie od Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie na przyjmowanie do ośrodka jeleniowatych i nietoperków.

- Pomimo braku zezwolenia, przygarnęliśmy dwa nietoperze, jednego udało się uratować, drugi zmarł na tajemniczą, nieznaną chorobę. Przygarnęliśmy również sarnę, przywiezioną potłuczoną, po potwornym wypadku, niewidomą. Natychmiast złożyliśmy wniosek, bo mieliśmy już urządzony wybieg i zamiar złożenia wniosku, więc to tak naprawdę przyspieszyło całą procedurę. Wniosek został złożony, teraz dostaliśmy już odpowiedź, wszystko jest gotowe - wyjaśnia Jakub Walicki.

Obecnie "Sowi Dwór" przyjmuje: ptaki, gady, ssaki: jeżowate, jeleniowate, łasicowate, nietoperze, wiewiórkowate i zającowate. Ośrodek nie przyjmuje dzików i lisów. „Sowi dwór” współpracuje z gminami wiejskimi z terenu powiatu płońskiego oraz z gminą Ciechanów. Wszystkich, którzy chcieliby wspomóc działalność ośrodka zachęcamy do zaglądania na stronę „Sowi dwór – ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt” na Facebooku.