Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Ponad pół mln zł dofinansowania na nowy ŚDS

Zdjęcie aktualności Ponad pół mln zł dofinansowania na nowy ŚDS

Starostwo Powiatowe w Płońsku otrzymało dotację od Wojewody Mazowieckiego na pomoc społeczną w kwocie ponad 500 tys. zł, którą Powiat Płoński przeznaczy na utworzenie nowego Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Młodzieżowej 23 w Płońsku. Dofinansowanie pokryje 100% kosztów utworzenia i wyposażenia placówki. Zakończenie inwestycji i uruchomienie ośrodka zaplanowano na grudzień.

- Uznaliśmy, że to najlepsze miejsce na stworzenie małego ŚDS. Lokal będzie działał w godzinach od 8.00 do 16:00, więc nie będzie dla nikogo uciążliwy. Inwestycja była podyktowana faktem, że aktualnie w ŚDS mamy wiele osób ze sprzężeniami i doszliśmy do wniosku, że trzeba dla nich stworzyć nową placówkę. Otrzymaliśmy ponad pół mln zł na inwestycję. Będziemy dostawać dotację celową na funkcjonowanie - mówi Elżbieta Wiśniewska, starosta powiatu płońskiego.

Środowiskowy Dom Samopomocy typu D obejmie wsparciem 7 osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi. Lokal ma łączną powierzchnie użytkową 104 m².

- Powiat Płoński był jednym z nielicznych w całej Polsce, gdzie nie było tego typu placówek dla dorosłych osób niepełnosprawnych. W 2017 r. zaczęliśmy starania o uruchomienie ŚDS, który działa już przy ulicy Sienkiewicza od półtora roku. Wiemy, że jest duża potrzeba uruchomienia nowej specjalistycznej placówki - powiedział Artur Czapliński, radny sejmiku województwa mazowieckiego.

Radości z takiego rozwiązania nie kryje również dyrektor placówki.

- Podopiecznymi ŚDS będą osoby niepełnosprawne ze spektrum autyzmu oraz osoby z niepełnosprawnościa sprzężoną i przynajmniej dwoma symbolami niepełnosprawności. W ramach działalności realizowane będą zajęcia indywidualne i grupowe – dodała Małgorzata Kłos, dyrektor Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Płońsku.

W ramach inwestycji w lokalu planuję się utworzenie: pracowni wielofunkcyjnej (z kącikiem plastycznym, przyrodniczym i rehabilitacyjnym) umożliwiającej spotykanie się uczestników zajęć i ich rodzin; pracowni kulinarnej; pokoju do indywidualnego poradnictwa, który będzie również pełnił funkcję pokoju wyciszenia; a także pomieszczeń dla personelu, w tym pokoju pielęgniarki, a także pralni oraz łazienki dla osób z niepełnosprawnościami wyposażonej w natrysk z płaskim brodzikiem.