Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Poświęcenie odnowionych organów w Raciążu

Zdjęcie aktualności Poświęcenie odnowionych organów w Raciążu Parafia św. Wojciecha w Raciążu

Wczoraj w parafii św. Wojciecha w Raciążu podczas Mszy św. o godz. 10.00 Biskup Mirosław Milewski pobłogosławił odnowione, XIX-wieczne organy.

 

Organy znajdujące się w kościele w Raciążu zostały zbudowane w 1867 r. przez Stanisława Przybyłowicza z Warszawy. Obecny, generalny remont organów wykonał Marek Bączek z Ciechanowa. W ramach prac remontowych m.in. poddano renowacji drewniane głosy, wykonano nowe drewniane i nowe aluminiowe głosy, odtworzono nóżki i skórę na miechu, zainstalowano nową sprężarkę, wymieniono i oznaczono wszystkie registry, powstała nowa klawiatura z kości, pedał nośny, ławka dla organisty, a także podest dla chóru. Poza tym cały instrument został poddany konserwacji.

- Same słowa modlitwy nie wyrażą tyle, ile potrafi wyrazić śpiew. W śpiewie zawarta jest mądrość słów, ale także żarliwość serca, uczucia, jakie chcemy zawrzeć w modlitwie. Jestem pewien, że odnowiony instrument będzie wielką pomocą w modlitwie, w sprawowaniu liturgii, a także w rozwoju kultury muzycznej w Raciążu” – powiedział Bp Mirosław Milewski.

Remont organów wykonano za środki przyznane przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Prace zostały wykonane dzięki staraniom ks. Wiesława Kosińskiego, proboszcza parafii Raciąż i dziekana dekanatu raciąskiego. Po Mszy św. bp Mirosław Milewski poświęcił także nowy krzyż na cmentarzu parafialnym. Metalowy krzyż o wysokości 4 m wykonał Bogdan Skierkowski z Raciąża.