Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Procesja Bożego Ciała u "Maksymiliana" jednak ulicami parafii

Zdjęcie aktualności Procesja Bożego Ciała u

Po konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, wskazania w sprawie organizacji uroczystości Bożego Ciała, na podstawie obecnie obowiązującego rozporządzenia Rady Ministrów wydała Konferencja Episkopatu Polski.

Wynika z nich, że podczas procesji Bożego Ciała nie obowiązuje limit 150 osób i może w niej uczestniczyć dowolna liczba wiernych. Mają oni jednak obowiązek zakrywania ust i nosa lub zachowania minimum dwumetrowej odległości od innych.

- Nadal rekomendujemy przeprowadzenie procesji Bożego Ciała zgodnie z wcześniejszymi wytycznymi (procesja wokół kościoła) – informuje ks. Piotr Grzywaczewski, Wikariusz Biskupi ds. Sakramentalnych - Jeśli jednak dany ksiądz proboszcz, w duchu odpowiedzialności i po roztropnym rozeznaniu, chciałby przeprowadzić procesję Bożego Ciała w tradycyjnym kształcie, może to zrobić na własną odpowiedzialność, w porozumieniu ze stosownymi służbami, uwzględniając wytyczne sanitarne dotyczące jej bezpiecznego przeprowadzenia – czytamy w komunikacie.

Z możliwości organizacji procesji w tradycyjnej formie skorzysta parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku.

- Gdybyśmy tylko obchodzili procesję wokół kościoła wtedy byłoby duże zagęszczenie, dużo większe, niż gdy będziemy szli całą szerokością ulicy. W ten sposób będzie możliwość zachowania dystansu - zapewnia ks. Zbigniew Sajewski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku – Jeżeli nie będzie takiej możliwości, to wszyscy zostali poinformowani, żeby byli w maseczkach, mimo że będą na powietrzu. Rozmawiałem z Komendantem Powiatowym Policji i Powiatowym Inspektorem Sanitarnym i uznaliśmy, że to procesja ulicami będzie bezpieczniejsza niż obejście wokół kościoła i stąd taka decyzja – wyjaśnia proboszcz.

Czwartkowe uroczystości rozpocznie msza św. odprawiona o godzinie 10:00, po której uczestnicy przejdą ulicami Jaworskiego, Grunwaldzką i Młodzieżową zatrzymując się przy przygotowanych ołtarzach. W pozostałych płońskich wspólnotach procesje Bożego Ciała odbywać się będą na terenie przykościelnym.