Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Publiczna Komunikacja Autobusowa w gminie Załuski? Ruszyły prace nad wdrożeniem pomysłu w życie

Zdjęcie aktualności Publiczna Komunikacja Autobusowa w gminie Załuski? Ruszyły prace nad wdrożeniem pomysłu w życie

 

„Zdecydowałem się rozpocząć pracę nad utworzeniem Gminnej Komunikacji Autobusowej” - informuje na swoim profilu w mediach społecznościowych Kamil Koprowski, wójt gminy Załuski. Publiczny transport ma zapobiec wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców – w szczególności mowa tu o seniorach, osobach samotnych oraz tych, którzy nie posiadają własnego środka lokomocji.

 

- W założeniu ma łączyć wszystkie sołectwa z terenu gminy z miejscowością Załuski, żeby każdy mieszkaniec mógł wybrać się do urzędu, załatwić swoje sprawy, pojechać do ośrodka zdrowia czy banku, a następnie, po załatwieniu swoich spraw, bezpiecznie wrócić do domu. Naszym założeniem jest, aby komunikacja byłą bezpłatna - wyjaśnia wójt Kamil Koprowski.

 

W pierwszym etapie Urząd Gminy planuje utworzenie dwóch linii testowych, działających jednego lub przez dwa dni w tygodniu, łączących wszystkie sołectwa z Załuskami, aby umożliwić dotarcie do instytucji. Publiczny transport ma być bezpłatny, a finansowanie ma pochodzić w części z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, choć nabór wniosków do programu jeszcze się nie rozpoczął.

 

- Zakres linii konsultujemy z sołtysami, ale będziemy rozmawiać także z Gminną Radą Seniorów, ponieważ zależy nam na ty, aby przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu mieszkańców gminy Załuski. Mam nadzieję, że tego typu działania wyjdą naprzeciw oczekiwaniom tej grupy społecznej jaką są nasi seniorzy, osoby samotne, przede wszystkim osoby nie posiadające własnego środka transportu - dodaje Kamil Koprowski.

 

Urząd Gminy w Załuskach zwrócił się już do wszystkich sołtysów o wnoszenie uwag dotyczących przebiegu planowanych tras. W przypadku większego zainteresowania ze strony mieszkańców planowane jest także rozszerzenie kursów np. o targowisko w Płońsku, kościoły i inne miejsca.