Masz temat? Zadzwoń!!! 518 236 986

Punkt Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie analizuje wyniki badania dotyczącego uzależnień płońszczan. Część z nich jest zatrważająca...

Zdjęcie aktualności Punkt Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie analizuje wyniki badania dotyczącego uzależnień płońszczan. Część z nich jest zatrważająca...

 

Co piąty dorosły płońszczanin pije alkohol codziennie lub kilka razy w tygodniu. Co dziesiąty przyznał, że prowadził pojazd będąc pod wpływem alkoholu. Tylko co szósty uczeń uważa, że bicie jest przemocą, a spoliczkowanie to zachowanie przemocowe w opinii jedynie 10% z nich. To tylko kilka z wniosków płynących z trwającego 2 miesiące badania prowadzonego przez Krajowy Ośrodek Kształcenia Administracji.

 

Punkt Profilaktyki Uzależnień i Pomocy Rodzinie w Płońsku cały czas analizuje otrzymane wyniki, ale już teraz część z nich nie napawa optymizmem.

 

- Niepokojący jest na przykład sposób korzystania z alkoholu przez dorosłych mieszkańców, ponieważ w badanej grupie płońszczanie spożywają go najczęściej we własnych domach lub u znajomych. Najczęściej sięgamy po piwo i gdy pytamy o przyczyny, to respondenci wskazywali np. dobry smak, ale wpływ towarzystwa czy rodziny. To może być niepokojące, że jako dorośli możemy sobie wybierać taki sposób na życie. Po pracy, po stresach, dla wyluzowania, wieczorem, w gronie rodziny lub znajomych odstresowujemy się sięgając po alkohol - przyznała w rozmowie z Radiem Płońsk Elwira Konopka, kierownik placówki.

 

Część wyników zaskakuje, część motywuje do bardziej szczegółowej obserwacji problemów uzależnień od alkoholu czy narkotyków, ale także przemocy w rodzinie.

 

- Co trzeci dorosły płońszczanin postrzega, że spożycie alkoholu w Płońsku na przestrzeni kilku lat wzrosło, ale sprzedawcy napojów alkoholowych w większości uważają, że pozostaje on na stałym poziomie. Z wyników wnioskujemy także, że co piąty dorosły płońszczanin pije alkohol codziennie lub kilka razy w tygodniu. W tej grupie mogą już być osoby, które piją problemowo i są uzależnione. Optymistyczne z kolei jest to, że 20% mieszkańców Płońska przyznaje, że alkoholu w ogóle nie pije - podkreśla Elwira Konopka.

 

Krajowy Ośrodek Kształcenia Administracji przeprowadził badanie na reprezentatywnej grupie 150 dorosłych mieszkańców Płońska oraz 1 200 uczniach. O wynikach badania rozmawiać będziemy w poniedziałkowej audycji Gość Radia Płońsk.